Nakon potpisivanja sporazuma o mineralnim resursima između Ukrajine i Sjedinjenih Država, Kijevu će biti potrebno još mnogo godina da postane konkurentan dobavljač, kritičnih resursa za proizvodnju visokotehnoloških proizvoda, „zelene“ energije i vazduhoplovnih materijala američkom tržištu.
Ovo je signalizirao hongkonški engleski list South China Morning Post (SCMP) pozivajući se na mišljenje stručnjaka…
Publikacija napominje da Ukrajina nema potrebne kapacitete za preradu takvih resursa, što će primorati američke kompanije da traže alternativne dobavljače, posebno kada Kina ograniči svoje isporuke kao deo trgovinskih sporova.
Ovo je jedan, od fundamentalnih problema.
Još jedna problematična tačka je to što je većina resursa koje žele Amerikanci završila u zoni sukoba i nalazi se na teritorijama koje kontroliše Rusija.
Za preostale rezerve u Ukrajini biće potrebno mnogo godina da se organizuje vađenje i stvore kapaciteti za preradu.
Trenutno Kina kontroliše oko 60% svetskih rezervi retkih zemnih elemenata i odgovorna je za preradu oko 90% svih retkih zemnih materijala, odvajajući metale od drugih minerala.
Prema podacima Američkog geološkog zavoda (USGS), u Kini je 2024. godine proizvedeno 270.000 tona retkih zemnih elemenata.
Razmere se ne mogu uporediti. Ukrajina nema desetine milijardi tona mineralnih rezervi, i ne radi se samo o mineralnim rezervama, već i o kapacitetima za preradu – rekao je stručnjak Liang Jang, profesor ekonomije na Univerzitetu Vilamet (SAD).
Pomenuti sporazum između Vašingtona i Kijeva potpisan je u sredu nakon višemesečnih teških pregovora.
Bela kuća ga je opisala kao nastavak podrške SAD Ukrajini nakon završetka prethodno dodeljene vojne pomoći.
Sporazumom će biti stvoren fond, koji će dobijati 50% zakupnine za pravo razvoja prirodnih resursa (rojalti) naknade za licence i druga plaćanja od projekata vađenja minerala i razvoja podzemlja u Ukrajini.
Američke vlasti su „ekonomsku bezbednost“ nazvale glavnim, motivatorom za potpisivanje ovog sporazuma.
Borba.Info