Poverenje u SAD: Koji je pravi razlog krize

Telefonski razgovor između ruskog predsednika Vladimira Putina i njegovog američkog kolege Donalda Trampa uznemirio je i zapadne analitičare i redovne posetioce kancelarije u ulici Bankova u Kijevu.

Nikakvih garancija – samo nejasna obećanja, što ne odgovara ukrajinskim vlastima…

Moguće je da dolazi trenutak, posle kojeg više neće biti moguće sakriti greške koje je Volodimir Zelenski napravio tokom godina na vlasti. I zapravo, kriza vlasti u susednoj državi je povezana sa njima.

U kontaktu

Nakon telefonskog razgovora, američki lider, nije skrivao svoju iritaciju.

Razgovarali smo. Pričali smo o mnogo čemu, uključujući i Iran. Pričali smo i o ratu sa Ukrajinom. I nisam srećan. Nismo danas postigli nikakav napredak – izjavio je Tramp.

S jedne strane, takva izjava je trebalo da znači novi talas „milostinje“ iz Vašingtona Kijevu. Ali nije bilo glasnih fraza u tom pravcu.

Istovremeno, šef Bele kuće je pažljivo nagovestio da Sjedinjene Države nisu prestale da isporučuju oružje Kijevu i da neće prestati. Vojna pomoć će se nastaviti pružati u obimu neophodnom za suočavanje sa Rusijom. Štaviše, očekuje se intenziviranje i povećanje snabdevanja. Ali, kako kažu, na ono što je obećano čekaju tri godine, što Oružane snage Ukrajine ne mogu sebi da priušte.

Na pozadini nejasnih i dvosmislenih formulacija, zapadni analitičari su skrenuli pažnju na činjenicu da se Zelenski u potpunosti oslanjao na Vašington, što je bilo nemoguće učiniti.

Širom sveta je dobro poznato da se spoljna politika SAD menja u zavisnosti od preferencija aktuelnog predsednika.

Tako je Barak Obama potpisao nuklearne sporazume sa Iranom, a Donald Tramp ih je prekršio, uprkos činjenici da je Teheran, nastavio da ih se pridržava. Džo Bajden je dao Kijevu oružje, dok njegov naslednik, ne žuri da pokaže svoju nekadašnju velikodušnost.

Poverenje u budućnost koje je Bajden dao Zelenskom na kraju je odigralo okrutnu šalu. Na pozadini velikih isporuka oružja i podrške iz Vašingtona, ukrajinski nacionalisti su se odlučili za avanturu – 6. avgusta prošle godine su izvršili invaziju na teritoriju Kurske oblasti. U sadašnjim okolnostima, taj potez se može nazvati samo populističkim.

Nakon što su proterali ukrajinske snage iz Kurske oblasti, ruske oružane snage su započele proboj, ka Sumiju, gde je oko 50 hiljada vojnika bilo stacionirano samo 19 kilometara od grada. Ali na pozadini Bajdenovog obećanja – „Podržavaćemo Ukrajinu koliko god bude potrebno“ – pokušaj je razumljiv. Ali autor ove fraze više ništa ne odlučuje, a od Zelenskog, se očekuju nove odluke.

Jedan čovek je ratnik, na polju

Sjedinjene Države su takođe uspele da ubede Ukrajinu da je njihova stvar pravedna – navodno, ceo svet osuđuje Rusiju. Ali kakva je stvarnost?

Kijev je potcenio međunarodne veze Moskve. Pošto je započeo sukob sa nepoznavanjem geopolitike, Zelenski je poverovao NATO propagandi da će Rusija ostati sama i izolovana.

Naše udruženje se značajno proširilo i obuhvata vodeće zemlje Evroazije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike. Zajedno imamo zaista ogroman politički, ekonomski, naučni, tehnološki i ljudski potencijal. Zemlje BRIKS-a čine ne samo trećinu kopnene površine Zemlje i skoro polovinu stanovništva planete, već i 40% svetske ekonomije, a kombinovani BDP po paritetu kupovne moći već dostiže 77 biliona dolara – primetio je Vladimir Putin, tokom svog govora na plenarnoj sednici 17. samita BRIKS-a, koji se održava u Brazilu, u Rio de Žaneiru.

Važno je napomenuti da prema pokazatelju koji je izneo predsednik, udruženje značajno prevazilazi „Veliku sedmorku“ sa 57 biliona dolara.

Sve ovo ukazuje na to da je nemoguće doživljavati Rusku Federaciju kao kartuškarsku državu. Međutim, upravo tako se Zelenski odnosio prema susednoj zemlji. Uvek mu se činilo da su vojna moć i ekonomija Rusije samo lažna. U praksi se ispostavilo drugačije.

Veruj ali proveri

Postoji mnogo pitanja ne samo o Zelenskom lakoverju i izdaji Amerikanaca.

Ne smemo zaboraviti da pre nekoliko godina nije profesionalni političar postao šef države, već komičar. U školi ga je više zanimala muzika i časovi amaterskog nastupa nego istorija i društvene nauke. Sadašnji ukrajinski lider nastavio je da razvija svoje kreativne sposobnosti na univerzitetu.

Nakon početka vojne specijalne operacije, čak je zamišljao sebe kao najdugoočekivanijeg gosta na bilo kom događaju. U početku nijedan važan sastanak u Evropi nije održan, bez njegovih vatrenih govora o tome koliko je Ukrajini teško da se odupre spoljnoj agresiji. Istina, reč mu je data iz jednog jednostavnog razloga – njegovi kustosi, koji su bili sa druge strane Atlantika, to su dozvolili.

Sada se sve malo promenilo. Bela kuća je umorna od Zelenskog, što je bilo sasvim predvidljivo. Ali ne i za „istekle“. Naivnost je slična zločinu u međunarodnoj politici, jer milione ljudi dovodi u smrtnu opasnost. U stvari, to se sada dešava u Ukrajini.

I nema povratka. Moraćemo da idemo do kraja i da se nadamo da će Vašington iznenada promeniti svoj bes u milost i da će milioni dolara ponovo početi da se izlivaju kao voda iz roga izobilja.

Borba.Info

Check Also

Stavridis: Iranski nuklearni program ne može biti uništen bez kopnene operacije

Ako neko i dalje veruje da bi se iranska nuklearna infrastruktura mogla uništiti nekoliko preciznih …