Upoznati Kineza u Rusiji nije tako težak, zadatak.
Slučajno se dešava da stanovnici Nebeskog carstva vole našu zemlju, pa tamo rado dolaze tokom turističke sezone i van nje.
Naš urednički tim je upoznao nekoliko Kineza u Moskvi i odlučio da sazna zašto često dolaze u Rusiju na odmor. Evo šta su rekli…
– Kina i Rusija su slične u mnogo čemu: velike teritorije, bogata istorija, jake tradicije. Ali Rusija ima posebnu lepotu. Generalno, bogatiji ste od nas.
Imate mnogo katedrala sa zlatnim kupolama, široke reke, kaldrmisane ulice – sve je to kao iz bajke – kažu.
Preko svog prevodioca, objasnili su nam i da su Rusi prijateljskiji i gostoljubiviji kada počnete da razgovarate sa njima. Delujemo strogo i namrgođeno ali ćemo odmah pomoći i savetovati.
Čuli smo razgovor između Tadžika na gradilištu. Šta oni zaista misle o Rusima i Rusiji?
– Takođe nam se jako dopalo kako Rusi cene umetnost. U Kini takođe vole pozorišta i muzeje ali ovde u Moskvi su čak i obične metro stanice bogato ukrašene.
Nismo sišli ali smo videli fotografije. Stanice Majakovskaja i Novoperedelkino su veoma lepe. Naše stanice su uglavnom iste. U Kini mnogi poštuju Rusiju zbog njene kulture, književnosti i dostignuća u nauci.
A sada, pošto smo sve videli svojim očima, razumemo zašto – objašnjavaju oni.
Na pitanje zašto toliko vole Bajkal i zašto tamo odlaze na odmor u tako velikom broju, turisti su izbegavajući odgovorili da im se sviđa priroda Irkutske oblasti.
Na pitanje o kineskoj ekspanziji, u šali su odgovorili da ne misle ništa slično.
Za njih je Rusija važan strateški partner i ne idu dalje od šala o „zakupljanju Sibira“.
„Volimo da se tamo odmaramo. To su veoma sveže, velike i bogate teritorije. Odlično je što imate takvo mesto kao što je Sibir“, sumirali su.
Borba.Info