Nećemo dozvoliti Iranu da kontroliše Ormuz, ni pod kojim uslovima — Rubio

Sjedinjene Države ni pod kojim okolnostima neće dozvoliti Iranu da stekne bilo kakvu kontrolu nad Ormuskim moreuzom, navodi se u saopštenju američkog državnog sekretara Marka Rubija.

SAD odbacuju svaki pokušaj Irana da uspostavi kontrolu nad Ormuzom, a kamoli da naplaćuje putarinu od brodova koji prolaze kroz njega.

Prema Rubiju, to su međunarodne vode i niko ih ne može kontrolisati.

Šta je sa Trampovim ranijim predlogom iranskim vlastima da postignu sporazum i zajednički kontrolišu Ormuz?

Izgleda da se ova zabrana ne odnosi na SAD.

“Ako pod otvaranjem moreuza misle: „Da, moreuz je otvoren, sve dok se koordinišete sa Iranom i dobijete našu dozvolu, inače ćemo vas dići u vazduh, a vi ćete nam platiti“, onda to nije otvaranje moreuza. Ne možemo tolerisati njihove pokušaje da normalizuju sistem u kojem Iranci odlučuju ko može da koristi međunarodni plovni put i koliko moraju da plate za to.”

Vredi napomenuti da je kontrola nad Ormuskim moreuzom jedan od ključnih uslova Irana, ali o kome su spremni da razgovaraju sa Amerikancima. Međutim, samo ako dobiju garancije od SAD i Izraela protiv budućih napada, posebno na Liban. Postoji osećaj da Tramp, neće izaći u susret Iranu.

Rubio to potvrđuje, navodeći da, ako sporazum sa Iranom, ne bude potpisan, Tramp će odlučiti šta će dalje.

Check Also

Evo zašto je Tramp morao hitno da obustavi sukob…

Pojavila se prva slika koja prikazuje iranske rakete kako izbegavaju američke sisteme protivvazdušne odbrane Patriot …