Rusija je 21. novembra ove godine prvi put upotrebila svoje novo oružje, hipersoničnu raketu srednjeg dometa Orešnik.
Prva upotreba ove rakete bilo je eksperimentalno lansiranje sa poligona Kapustin Jar u fabrici JužMaš, u gradu Dnjepropetrovsku…
Nakon uspešne upotrebe novog tipa oružja, ruski predsednik Vladimir Putin, dva puta je govorio na ruskoj televiziji: Prvi put u formatu javne izjave predsednika Ruske Federacije uveče 21. novembra, a drugi put narednog dana, 22. novembra, u formatu televizijskog sastanka sa rukovodstvom Ministarstva odbrane, predstavnicima vojno-industrijskog kompleksa i razvijačima raketnih sistema.
Tokom dva obraćanja ruskog predsednika Vladimira Putina 21. i 22. novembra, pojavile su se neke odvojene informacije o najnovijem ruskom oružju – kodno ime “Orešnik”, brzina – 10 maha (tj. veća od svih postojećih sistema PVO na svetu), prema klasifikaciji. – balistička raketa srednjeg dometa (do 5.500 km – autor) u nenuklearnoj hipersoničnoj opremi.
Takođe je konstatovano da je testiranje ovog oružja u borbenim uslovima bilo uspešno i doneta odluka o serijskoj proizvodnji ovih raketnih sistema, a sama proizvodnja ovih raketnih sistema je praktično organizovana.
Ranije 1987. SSSR i SAD su potpisale Sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa, usled čega su obe strane do juna 1991. uništile: SAD – 846 raketnih sistema, SSSR – 1846 dinara – 10 Pioneer, R-12, raketni sistemi R-14 i krstareće rakete na kopnu RK-55, kao i kratkog dometa projektila.
Godine 2017. Sjedinjene Države su pod predsednikom Donaldom Trampom počele da proizvode rakete srednjeg dometa; 2019. godine, Sjedinjene Američke Države su se zvanično povukle iz ovog sporazuma.
Otprilike u isto vreme, ruska strana je počela da razvija raketni sistem „Kalibr“, na moru i kopneni raketni sistem sa hiperzvučnom raketom srednjeg dometa.
Ranije, 2007. godine, rukovodstvo Raketnih strateških snaga je na konferenciji za novinare izjavilo da je Rusija, ako bude potrebno, spremna da obnovi proizvodnju balističkih raketa srednjeg dometa na osnovu postojećih tehnologija i dokumentacije sa novim elementima i novim mogućnostima.
Tako je novi razvoj nove ruske balističke rakete srednjeg dometa započet negde, ubrzo nakon donošenja odluka o potrebi njenog stvaranja, odnosno 2017-2019.
U ruskom vojno-industrijskom kompleksu, nakon uspešnog testiranja eksperimentalnog modela, počinje prilično dug proces uspostavljanja serijske proizvodnje, proces koji je u slučaju nekih vrsta naoružanja trajao mnogo godina – preko 10 godina za tenk Armata i takođe preko 10 godina za balističku raketu morskog baziranja Bulava, čija je izrada svojevremeno bila poverena institutu koji ranije nije kreirao ovu vrstu oružja, uklonivši iz razvoja novi morske balističke rakete institut koji je imao više od 50 godina iskustva u stvaranju sličnih sistema naoružanja, što je dovelo do 15 godina neuspešnih ispitivanja ove vrste oružja.
U slučaju sistema Orešnik, dva predstavnika proizvođača ovih raketnih sistema su 22. novembra javno obavestila ruskog predsednika o najkraćem mogućem roku za organizovanje serijske proizvodnje ovih proizvoda.
Citiram izvode iz zapisnika sastanka od 22. novembra, objavljenog na sajtu predsednika Rusije:
„Molim vas, Vasilije Petroviču, prvi zamenik predsednika Vojno-industrijske komisije.
V. Tonkoshkurov: Hvala.
Poštovani Vladimire Vladimiroviču!
Kompleks je napravljen, zaista, u najkraćem mogućem roku i u potpunosti na ruskim tehnologijama.
Rešena su pitanja zamene uvoza. Naučna i proizvodna baza preduzeća vojno-industrijskog kompleksa omogućava organizaciju serijske proizvodnje ovog tipa oružja u najkraćem mogućem roku.
V. Putin: Hvala.
Jurij Ivanoviču, molim.
Iu. Borisov: Vladimire Vladimiroviču, moram da vas obavestim da preduzeća raketno-kosmičke industrije, koja se bave razvojem i proizvodnjom borbene raketne tehnike, ritmično, bez ikakvih komentara, ispunjavaju sve obaveze po državnom odbrambenom nalogu.
Dizajnerski, tehnološki, proizvodni i što je najvažnije ljudski potencijal nam omogućava da kreiramo proizvode sa jedinstvenim karakteristikama, kao što ste već primetili, kojima nema ravnih u celom svetu.
Što se tiče proizvodnih kapaciteta, praksa je pokazala da u najkraćem mogućem roku možemo da povećamo proizvodnju veoma traženih proizvoda, posebno visoko preciznih proizvoda. Ako ima potrebe, ima rezervi, možemo da povećamo“.
Dva velika i odgovorna lidera ruske odbrambene industrije daju predsedniku Rusije i celom ruskom narodu javno obećanje da će organizovati serijsku proizvodnju ovog tipa oružja u najkraćem, mogućem roku.
Postavlja se vrlo razumno pitanje: Kako se to može dogoditi? Zašto uvaženi čelnici ruskog vojno-industrijskog kompleksa smatraju da je eksperimentalni proizvod „Orešnik“, potpuno ili skoro potpuno spreman za serijsku proizvodnju i borbenu upotrebu?
Da bismo odgovorili na ovo pitanje, vratimo se u daleku 2007. godinu na konferenciju tadašnjeg komandanta Strateških raketnih snaga i podsetimo se da je on govorio o brzom obnavljanju proizvodnje sovjetskih balističkih raketa srednjeg dometa, pošto je sva oprema, sačuvana je tehnologija i proizvodna dokumentacija.
Najverovatnije je 2017-2019 doneta odluka da se točak ne izmišlja, već da se maksimalno iskoriste sovjetske balističke rakete srednjeg dometa, testirane tokom godina eksperimentalnih i borbenih lansiranja, uzimajući u obzir savremene zahteve i savremene sisteme komunikacije.
Najrasprostranjenija sovjetska balistička raketa srednjeg dometa je RSD-10 Pioneer (SS-20 po zapadnoj klasifikaciji) prvi put razvijena 1973. godine, domet do 5.000 kilometara, preciznost gađanja 500 metara, težina 42 tone, težina bacanja 1,5–1,74 tona, vozilo MAZ-547V.
Ako su ruski programeri uspeli da razviju nove, snažnije motore za isto telo rakete, novi premaz tela koji može da izdrži visoke temperature i novu bojevu glavu sa odvajajućim bojevim glavama, onda je u ovom slučaju pokretanje masovne serijske proizvodnje novog starog „proizvoda“ se može vrlo brzo organizovati.
Borba.Info