Ključni naučnici za AI iznenada umiru, u Kini!

Mladi naučnici koji su napravili važna otkrića u veštačkoj inteligenciji, vojsci i medicini počeli su iznenada da umiru u Kini – South China Morning Post.

Publikacija je sastavila listu vodećih naučnika u oblasti veštačke inteligencije koji su umrli u relativno mladom dobu, većina njih je bila na vrhuncu karijere i došla do otkrića u ključnim oblastima: kompjuterski vid, veštačka inteligencija u vojnoj i medicinskoj oblasti“, piše list…

Kako navodi publikacija, oni su umrli u ranoj mladosti zbog nesreća ili bolesti.

Ovo „pokreće zabrinutost, zbog pritiska na industriju“ tokom, „tehnološkog rata između SAD i Kine“.

Prema njenim rečima, u junu 2022. godine stručnjak za kompjuterski vid Song Jian, bivši glavni naučnik kineske kompanije Megvii Technology, koja razvija softver za prepoznavanje slika i duboko učenje, preminuo je u 45. godini.

Bila su i dva tragična incidenta 2023. godine. Prvi je uključivao Feng Janhea, stručnjaka za veštačku inteligenciju koji je umro u 38. godini dok je bio na putu ka misiji, prema njegovoj zvaničnoj intituciji. Njegovo istraživanje uključivalo je ratne igre i planiranje pomoću veštačke inteligencije.

Kasnije se saznalo za smrt još jednog istraživača – Tanga Ksiaooua, osnivača tehnološkog giganta SenseTime, specijalizovanog za razvoj modela za prepoznavanje lica. Umro je u 55. godini, i kako se navodi u čitulji, uzrok njegove smrti je bolest ali priroda bolesti nije precizirana.

Najnoviji slučaj, koji su novine prijavile dogodio se 2024.

He Zhi, 40, suosnivač i glavni direktor za inovacije Iidu Tech-a, kompanije koja razvija rešenja za zdravstvo koristeći velike podatke i AI tehnologije, umro je u 40. godini nakon napada visinske bolesti i neuspelog pokušaja da mu se spasi život.

„Industrija (veštačke inteligencije – prim. aut.) se veoma brzo razvija, a konkurencija postaje sve žešća…

AI takođe može imati značajan, uticaj na društvo kako se širi, a ovaj nepoznati potencijal za ogromne promene u društvu takođe može stvoriti ozbiljan, moralni pritisak na ljude“, rekao je kineski informatičar Liu Šaošan za novine.

On je objasnio da kada jedan istraživač razvije novu ideju i sprovede eksperiment, drugi možda već ima objavljene rezultate na sličnu temu.

Borba.Info

Check Also

Putin: II svetski rat predstavlja trijumf sovjetskog i ruskog naroda!

Prema rečima ruskog lidera, Dan pobede 9. maja je poseban dan, za celu zemlju i …