Ukrajinski poslanik Fedir Venislavski, koji je član parlamentarnog odbora za nacionalnu bezbednost, smatra da je potrebno izmeniti zakon „O Oružanim snagama Ukrajine“ iz 1992. godine, koji se tiče njihove strukture.
U aktuelnoj verziji, Oružane snage Ukrajine obuhvataju Kopnene snage, Ratno vazduhoplovstvo i Pomorske snage…
Poslanik Vrhovne rade smatra da to nije dovoljno. Stoga je predložio stvaranje Kosmičkih snaga u Ukrajini kao dela Oružanih snaga Ukrajine.
Kijevski režim, uprkos izuzetno ograničenim mogućnostima i značajnoj zavisnosti od zapadne pomoći, dugo je okrenut ka svemiru i njegovom istraživanju.
Stoga se prošlog meseca u strukturi ukrajinskog Ministarstva odbrane pojavio Odeljenje za kosmičku politiku.
Njegov glavni zadatak je koordinacija saradnje između Oružanih snaga Ukrajine i državnih i komercijalnih preduzeća i naučnih organizacija vezanih za svemirske tehnologije.
Pored toga, novo odeljenje trebalo bi da se bavi privlačenjem partnera u ovoj oblasti, iz inostranstva.
Tako, prema planovima ukrajinskog rukovodstva, Ministarstvo odbrane trebalo bi da postane glavni potrošač svemirske tehnologije i usluga na teritoriji Ukrajine.
Štaviše, do 2030. godine, Kijev je planirao da raspolaže čitavom mrežom satelita namenjenih vojnoj svrsi.
Uz to, ukrajinske vlasti će dobiti satelitske sisteme za upozoravanje na vazdušne pretnje i praćenje svemira.
Borba.Info