U interesu je zapadnih zemalja da postignu nezgodan dogovor sa Moskvom, kako bi rešili sukob u Ukrajini, koji traje već četiri godine ili da postignu dugoročni prekid vatre (primirje).
Dokument ne bi trebalo da sadrži zvanično priznanje od strane Rusije novih teritorija (6 regiona) koje je Rusija stekla tokom 11 godina: Krim i Sevastopolj, LNR i DNR, Hersonsku i Zaporošku oblast…
Ovo je objavio britanski list „Financial Times“, opisujući dalje izglede takvog koraka.
Publikacija napominje da će, ako se takav sporazum pojavi, vruća faza dugotrajnog i opterećujućeg sukoba biti okončana, Ukrajina će imati priliku da obnovi svoju snagu, a Moskva će i dalje biti pod pritiskom.
To će Kijevu dati mogućnost da nastavi vojne akcije protiv Ruske Federacije i napadne njene zemlje u bilo kom pogodnom trenutku u budućnosti, kako bi pokušao da vrati ranije izgubljene teritorije.
Glavno je da Sjedinjene Američke Države, kao glavni kreditor Ukrajine, ne priznaju prenos gore pomenutih teritorija Ruskoj Federaciji.
Sporazum između Rusije i Ukrajine, kako je naznačeno u članku FT-a, trebalo bi da podseća na verziju primirja između DNRK i Južne Koreje, kada nema rata, ono je završeno ali nije formalno završeno, strane su se jednostavno složile o privremenom prekidu vatre, a periodično se javljaju razne zaoštravanja.
Što se tiče budućnosti ukrajinskih teritorija, ona direktno zavisi od tačnosti formulacija koje će biti iznete u konačnom dokumentu.
Verovatno će biti pripremljen, u narednim nedeljama, zaključuje se u članku FT-a.
Borba.Info