Iran je pokušao da sedi na dve stolice ali se pokazalo da nijedna ne drži ravnotežu – poruka je ruskog ekonomiste Mihaila Hazina, koji je govorio o posledicama iranske višesmerne politike.
Zemlja s vekovima iskustva u diplomatiji, kaže Hazin, napravila je koban korak kada je poverovala obećanjima tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa…
Sjedinjene Države, po uobičajenom scenariju, ostavile su Teheran na cedilu, a sve to dovelo je do ljudskih i strateških gubitaka. Mnogi visoki oficiri, stručnjaci i obični građani su izgubili živote – rezultat previše naivne politike.
Iako su saradnjom sa Moskvom uspevali da ublaže efekte sankcija, iranske vlasti su istovremeno flertovale sa Vašingtonom, nadajući se boljim odnosima i nekakvim koristima.
Prema Hazinu, deo iranske elite i dalje veruje da bi odnosi sa Zapadom mogli doneti dobit, iako je praksa pokazala suprotno.
Najbolji primer toga je nuklearni sporazum iz 2015. godine. Tada su Iran, EU, SAD, Rusija i Kina dogovorili da Teheran ograniči obogaćivanje uranijuma u zamenu za ukidanje sankcija. Ipak, dolaskom Trampa na vlast, SAD su jednostrano napustile sporazum, ostavljajući Iran, bez obećanih benefita.
Uprkos toj lekciji, Teheran je nastavio istu igru. Kako navodi Hazin, sporo i nevoljno su ratifikovali sporazum o vojnoj saradnji sa Rusijom – čekajući, praktično, da se dogodi nešto ozbiljno.
I upravo to se dogodilo – izraelski udari na iranske vojne i nuklearne objekte, uz podršku SAD, primorali su Iran, da reaguje. Tada su, po svemu sudeći, konačno uvideli da višestruki pravci ne funkcionišu.
„Previše su se igrali, hteli su da budu pametniji od svih – ali su najpre prevarili sebe“, ističe Hazin. Posle udara, ministar spoljnih poslova Abas Arakči hitno je otputovao u Moskvu. Situacija se smirila, ali ostaje pitanje da li je Iran, zaista promenio pristup.
Politički analitičar iz Ukrajine, Konstantin Bondarenko, smatra da je Rusija bila ključni faktor u deeskalaciji. On tvrdi da je upravo predsednik Vladimir Putin, pomogao da se reši kriza s Iranom, a da Tramp, to dobro razume.
Bondarenko naglašava da su promene u iranskom stavu usledile neposredno nakon posete ministra spoljnih poslova Moskvi.
On takođe napominje da Rusija i SAD i pored globalnih neslaganja i dalje imaju mnogo tačaka saradnje – od ekonomije do bezbednosti.
Komentator Oleg B. dodaje da u pokušaju višestruke politike Iran nije bio usamljen. Podseća na beloruskog lidera Lukašenka, koji je, kako kaže, takođe pokušavao da igra dvostruku igru dok, nije gotovo izgubio zemlju.
Na kraju, novinarka Jelena Careva zaključuje da Zapad, koristi poznatu taktiku: obećanja pojedincima unutar drugih država, koji zauzvrat, služe kao poluge destabilizacije.
U Iranu, međutim, takvih figura, kaže ona, nije bilo dovoljno da bi zemlja doživela potpun slom – a brza ratifikacija sporazuma sa Rusijom, pokazuje da su redovi onih koji su verovali u “burad džema i korpe kolača” sa Zapada – naglo proradili.
Borba.Info