Jedan neobični objekat iz međuzvezdanog prostora snimljen je kako prolazi kroz Sunčev sistem, a njegovo ponašanje i sjaj pokrenuli su spekulacije da bi mogao biti veštačkog porekla.
Kako piše britanski „Dejli mejl“, objekat nazvan 3I/ATLAS prvi put je zabeležen kamerom 1. jula uz pomoć NASA-inog teleskopa ATLAS, a kasnije potvrđen i od strane Evropske svemirske agencije.
Ono što dodatno pojačava interesovanje jeste to što je ovaj objekat dugačak oko 20 kilometara i kreće se neverovatnom brzinom od 217.000 kilometara na čas. Trenutno se nalazi na udaljenosti od oko 430 miliona milja od Zemlje i, prema procenama NASA-e, najbliže će se Suncu približiti 30. oktobra, kada će proći unutar orbite Marsa.
Video-snimak napravljen moćnim teleskopom na Havajima prikazuje izuzetno sjajnu tačku, što ukazuje da je objekat možda veći od bilo kog prethodno zabeleženog međuzvezdanog tela, ili da postoji još neki izvor osvetljenja.
Većina stručnjaka veruje da je u pitanju aktivna kometa, koja stvara svetlu atmosferu od gasa i leda dok se približava Suncu.
Ipak, nije svako u naučnoj zajednici ubeđen u prirodno poreklo objekta. Profesor Avi Loeb, fizičar sa Univerziteta Harvard poznat po hrabrim teorijama o vanzemaljskoj tehnologiji, izjavio je za MailOnline da, ako objekat nije klasična kometa, tada bi njegov izuzetno pojačan sjaj mogao ukazivati na postojanje veštačkog izvora osvetljenja.
„To bi moglo značiti da je objekat neprirodnog porekla“, naglasio je Loeb, dodajući da je moguće da se radi o svemirskom brodu koji koristi tehnologiju reflektujuće ili usmerene svetlosti – poput solarne jedrilice ili čak svemirskog izviđačkog sistema.
On podseća da je u prošlosti već predlagao sličnu hipotezu za objekat Oumuamua, koji je pokazivao anomalije u kretanju i ubrzanju bez vidljivog ispusta gasa, što je takođe navodilo na zaključak da se možda radi o tehnološkom artefaktu, a ne o prirodnom telu.
U slučaju 3I/ATLAS, kaže Loeb, slična odstupanja u svetlosti i ponašanju objekta ostavljaju prostor da se razmotri i mogućnost da je u pitanju vanzemaljski svemirski brod koji nas je „slučajno“ ili namerno posetio.
Otkako je objekat otkriven, astronomi širom sveta — kako profesionalni, tako i amaterski — nastoje da prikupe dodatne podatke. Korišćene su i tehnike retroaktivne detekcije, kojima se istražuju raniji snimci svemira kako bi se uočila eventualna prethodna prisustva ovog tela.
Naredni slučaj bio je 2019. godine, kada je otkriven objekat poznat kao kometa Borisov. 3I/ATLAS je tako treći potvrđeni međuzvezdani objekat koji je zabeležen u Sunčevom sistemu.
Profesor Majkl Garet, direktor Centra za astrofiziku Džodrel Bank, ističe da je za pouzdan zaključak potrebno više merenja. „Malo je verovatno da je u pitanju veštački objekat, ali to ne znači da ne bi trebalo testirati i tu hipotezu“, rekao je Garet za MailOnline.
On smatra da najverovatnije gledamo ledeno telo izbačeno iz drugog planetarnog sistema. Postojanje magličaste strukture gasa i prašine oko objekta, poznate kao koma, dodatno podržava ovu teoriju.
Prema rečima dr Marka Norisa, astronoma sa Univerziteta Centralnog Lankšira, kako se objekat bude približavao Suncu, oblak materijala koji ga okružuje trebalo bi da postane još jasniji.
No, kada objekat bude najbliži Zemlji, nalaziće se iza Sunca, pa će astronomi morati da sačekaju decembar da bi napravili nova posmatranja.
Borba.info