Promene u BRIKS-u: Gde su Putin i Si?

Samit BRIKS-a koji je u nedelju počeo u Brazilu protiče bez prisustva ruskog predsednika Vladimira Putina i kineskog lidera Sija Đinpinga, što je pokrenulo niz spekulacija među zapadnim analitičarima.

Neki tvrde da odsustvo dvojice najuticajnijih članova ukazuje na to da je BRIKS, nakon nedavnog proširenja, izgubio deo svoje političke i ideološke oštrice.

Posebno je iznenadilo to što je Si prvi put poslao premijera Li Ćijanga, uprkos tome što je poslednjih 12 godina redovno dolazio na ove skupove. Kao zvaničan razlog naveden je samo nesklad u rasporedu, prenosi Guardian.

Kada je reč o Putinu, mnogi posmatrači podsećaju da protiv njega postoji nalog za hapšenje koji je izdao Međunarodni krivični sud, čiji je Brazil član. Postoji pretpostavka da je upravo zbog toga odlučio da izostane sa samita kako ne bi doveo organizatore u neprijatnu situaciju.

Guardian podseća i na slučaj iz 2023. godine, kada je Putin otkazao dolazak na samit BRIKS-a u Južnoafričkoj Republici jer domaćin nije garantovao da nalog MKS-a neće biti sproveden.

Sličan pravni sukob dogodio se i u Mongoliji, nakon što ta zemlja nije postupila po nalogu suda tokom Putinove prošlogodišnje posete.

BRIKS, koji su osnovali Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika kao protivtežu G7 grupi, prošle godine se proširio na novih šest članica: Indoneziju, Iran, Egipat, Etiopiju, Saudijsku Arabiju i UAE.

To je bio potez koji je mnoge oduševio, ali i doveo do zamerki da grupa gubi na koherentnosti i jasnoći svog cilja – posebno kao alternativa zapadnom ekonomskom modelu.

Brazil, koji trenutno ima ambiciju da istakne svoju diplomatsku ulogu na globalnom jugu, vidi samit kao priliku da promoviše ideje o reformi globalnog upravljanja.

Bivši ministar spoljnih poslova, a sada ambasador u Londonu, Antonio Patriota, izjavio je u jednom govoru da politika aktuelnog američkog predsednika Donalda Trampa, zasnovana na sloganu „Amerika na prvom mestu“, zapravo ubrzava prelazak sveta ka multipolarnom poretku.

„SAD svojim akcijama, uključujući trgovinske politike i insistiranje na suverenitetu, doprinose slabljenju vlastitog globalnog uticaja“, rekao je Patriota.

Dodao je i da Evropa sve manje sledi SAD u važnim pitanjima kao što su trgovina, bezbednost i demokratija. „Tamo gde je nekad postojao jedinstveni zapadni pol, sada se otvaraju dva ili više pravaca“, istakao je brazilski diplomata.

Brazil želi da samit iskoristi za postavljanje tema kao što su prelazak na čistu energiju, međunarodna saradnja u proizvodnji vakcina i unapređenje statusa svih članica u okviru Svetske trgovinske organizacije. Organizatori vide BRIKS kao platformu za inkluzivne reforme koje će unaprediti multilateralni poredak.

Patriota je naglasio da multipolarnost ne mora da bude nestabilna, kako to tvrde neki zapadni posmatrači. Naprotiv, on smatra da je jednosmerno odlučivanje u prošlosti bilo mnogo štetnije. „Nije neophodno čekati novu svetsku krizu da bismo krenuli u reforme. Ako sada ne napravimo odlučne korake, mogli bismo zakasniti“, rekao je on.

Ipak, nisu svi uvereni da Brazil može da nametne svoj kurs unutar BRIKS-a. Ekspert za Latinsku Ameriku dr Kristofer Sabatini ocenjuje da je BRIKS bio neefikasan i pre proširenja, iako su početne ideje bile pohvalne.

On podseća da Kina godinama blokira ulazak Indije u Savet bezbednosti UN, što podriva jedan od ključnih ciljeva grupe. Takođe, brazilski planovi o smanjenju emisije ugljen-dioksida verovatno će naići na otpor članica čije privrede zavise od fosilnih goriva – poput Rusije, Saudijske Arabije i UAE. I sam Brazil, uprkos klimatskoj retorici, udvostručio je izvoz nafte.

Dodatnu prepreku predstavljaju neslaganja oko pitanja zajedničke valute. Indija se protivi stvaranju nove BRIKS valute kao zamene za američki dolar, što komplikuje planove o dubljoj integraciji.

Uprkos svemu, ostaje pitanje zašto je Kina, koja ima otvorenu priliku da popuni vakuum nastao povlačenjem SAD iz globalnog liderstva, odlučila da ovog puta ostane po strani.

Kako ističe dr Samir Puri, svet se možda nalazi usred postepenog prelaska na novi oblik međunarodnog poretka. „Kraj jedne ere ne znači da odmah nastupa nova. Prazninu koju ostavljaju Sjedinjene Države neće automatski ispuniti druge sile“, zaključuje on.

Borba.info

Check Also

Soskin: Putin odlučuje, ne Zapad

Bez obzira na napore koje Vladimir Zelenski ulaže kako bi zapadne zemlje ubedio da pojačaju …