Upozorenje dolazi bez uvijanja – bivši komandant britanske vojske, general Patrik Sanders, tvrdi da Velika Britanija mora hitno da se pripremi za scenario ozbiljne pretnje u narednim godinama.
U razgovoru za „Telegraf“, koji prenosi „Dejli Mejl“, general iznosi zabrinutost da bi potencijalni sukob s Rusijom do 2030. godine mogao postati realnost, a zemlja – kako kaže – trenutno nema osnovnu infrastrukturu da se zaštiti.
Britanija, ističe on, nema gotovo nikakvu mrežu skloništa koja bi mogla da zaštite milione građana od napada iz vazduha. U tom svetlu, navodi primer Finske, gde su već izgrađena moderna skloništa za čak 4,5 miliona ljudi. Dok se u Helsinkiju razrađuju modeli za preživljavanje pod najtežim uslovima, Britanija još razmatra da li je to isplativo.
Prema Sandersovim rečima, svi raniji pokušaji da se sa vladom otvori razgovor o skloništima ili komandnim centrima u podzemlju naišli su na odbijanje – uz obrazloženje da su takvi projekti preskupi i nisu prioritet. Međutim, kako kaže, vreme se promenilo. Novi bezbednosni izazovi zahtevaju da se pitanje zaštite stanovništva stavi na prvo mesto.
Još jedan segment britanske bezbednosti koji brine generala jeste brojnost oružanih snaga. Regularna vojska trenutno ima svega 72.500 vojnika – najmanje još od Napoleonovih vremena.
Čak i kad se tome doda 30.000 rezervista, Sanders smatra da su kapaciteti takvi da bi u slučaju ozbiljnijeg sukoba britanska vojska mogla da izdrži svega nekoliko meseci.
Posebno skreće pažnju na to da mu je donedavno bilo zabranjeno da govori o mogućnosti uvođenja obavezne službe ili mobilizacije, da se ne bi izazivala panika. Ali, danas, kada svet deluje sve neizvesnije, smatra da su ozbiljne i otvorene rasprave preko potrebne.
Povod za ovakve poruke nije slučajan. Samo u jednoj noći, prema navodima britanskih izvora, na zapad Ukrajine je lansirano do 30 raketa i više od 700 bespilotnih uređaja. Dvoje ljudi je nastradalo u Černovcima, dok je 18 osoba ranjeno.
Korišćeni su strateški bombarderi Tu-95MS i Tu-160, kao i dronovi-kamikaze. Kao odgovor, saveznici u regionu – uključujući Poljsku – aktivirali su borbene avione u svojoj zoni nadzora.
Sanders ističe da se svet promenio i da je vreme velikih simetričnih sukoba ustupilo mesto masovnim taktičkim napadima iz vazduha. U takvom okruženju, kako kaže, samo sveobuhvatna priprema – od skloništa do jačanja vojnih kapaciteta – može obezbediti opstanak u slučaju većeg sukoba.
Pitanje koje ostaje jeste – da li će ova poruka stići do onih koji odlučuju na vreme? Ili će, kao mnogo puta ranije, upozorenja ostati samo zabeležena u novinama, a prozori Londona ostati nezaštićeni kad zaista zatreba.
Borba.info