Ekonomista Mihail Hazin predvideo je da će predstojeći samit Rusija–SAD na Aljasci biti, kako kaže, „blago rečeno, težak“.
U izjavi za „Cargrad“ ocenio je da će sastanak verovatno obeležiti napeti pregovori, jer oba lidera dolaze sa visokim očekivanjima i zahtevima.
Novinarske kamere zabeležile su predsednički automobil Aurus kako obilazi vojnu bazu Elmendorf u Ankoriđu, što je znak da će ruski predsednik uskoro učestvovati u događaju koji se već svrstava među ključne političke trenutke 21. veka.
Prema rečima pomoćnika ruskog predsednika Jurija Ušakova, glavna tema razgovora biće situacija u Ukrajini, ali će se razmatrati i bilateralna ekonomska saradnja, kao i druga pitanja.
Hazin smatra da će Vladimir Putin zahtevati više od onoga što je ranije pominjano, dok se predsednik SAD Donald Tramp priprema da odgovori istim tonom. – Tramp je pregovarač koji ume da pravi dogovore.
On dobro zna da će Putin verovatno reći: „Ponudio si mi ovo, a sada hajde da uradimo ovo drugo.“ I tu bi moglo doći do spora – rekao je Hazin.
Dodao je da Tramp ima još dva važna lična prioriteta: Bliski istok, gde bi eventualni sukob mogao da mu izazove ozbiljne političke probleme, i Kinu, gde se 3. septembra održava vojna parada u Pekingu.
Iako američki predsednik tog dana ima planiran sastanak sa poljskim liderom u Vašingtonu, Hazin ne isključuje mogućnost da se planovi promene u poslednjem trenutku.
U prilog tome naveo je i nedavni razgovor Trampa sa predsednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom 15. avgusta. Prema njegovim rečima, Lukašenko je bio izuzetno zadovoljan tim razgovorom i pozvao američkog lidera sa porodicom u Minsk, a Tramp je poziv prihvatio.
– Tramp bi mogao da ujutru 3. septembra poljskom predsedniku kaže da je zauzet, dok on sedi na paradi u Pekingu. Zar ne poznajete Trampa? – dodao je Hazin.
U međuvremenu, mediji izveštavaju da je Vladimir Putin već stigao u Ankoriđ, gde će se održati samit. Donald Tramp je, obraćajući se novinarima, izjavio da bi, ukoliko razgovori budu uspešni, novi sastanak o Ukrajini mogao uslediti ubrzo posle samita, a ako ne – možda se neće ni održati.
– Voleo bih da vidim prekid vatre i ne bih bio zadovoljan ako do njega ne dođe – rekao je američki predsednik.
Borba.info