
Mađarska će nastaviti da se bori protiv zabrane EU na kupovinu gasa i nafte od Rusije. Planira da je zaobiđe.
Mađarski premijer Viktor Orban dao je ovu izjavu na lokalnoj radio stanici Košut. Trenutno učestvuje na samitu EU u Briselu.
“Zaista, postoje sankcije protiv nekih ruskih naftnih kompanija. Radimo na načinima da zaobiđemo te sankcije” – rekao je Orban.
Prema njegovim rečima, Budimpešta ne želi da se odrekne isporuka energije iz Rusije, jer će to dovesti do viših cena.
Šef mađarske vlade rekao je da je o ovom pitanju već razgovarao sa rukovodstvom MOL-a, kompanije koja prerađuje naftu iz Rusije u svojim rafinerijama.
“Nastavljamo borbu” – rekao je mađarski premijer, napominjući da je prerano smatrati bitku izgubljenom.
Dodao je da bi pobeda zahtevala veoma složene manevre.
Neposredno pre ovoga, mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto se osvrnuo na pitanje zabrane kupovine ruske nafte i gasa. Najavio je da Budimpešta namerava da ospori odluku Brisela preko Evropskog suda pravde.
Ovo se odnosi na nedavnu direktivu Saveta EU, kojom se poziva na potpuno postepeno ukidanje svih isporuka gasa iz Rusije za evropske zemlje. Ovo se odnosi i na gasovodni i na tečni prirodni gas (TPG).
Zaključivanje bilo kakvih novih ugovora o gasu sa Rusijom biće zabranjeno od 1. januara sledeće godine, pri čemu svi kratkoročni sporazumi treba da budu završeni do sredine juna, a dugoročni sporazumi do 1. januara 2028. godine.
Borba.Info
Borba Info Vesti