Vlasti UAE obavestile SAD o mogućoj nestašici dolara

Ujedinjeni Arapski Emirati su obavestili Sjedinjene Države da bi se zemlja mogla suočiti sa nestašicom američkih dolara.

To je zbog ekonomskih previranja, uključujući jasan, pad sposobnosti zemlje da prodaje naftu i gas na globalnom tržištu.

To znači da je priliv „petrodolara“ u zemlju prestao da bude tako veliki kao ranije.

Iz američkog The Wall Street Journal-a:

“UAE su savetovali SAD da, ako američki dolari postanu oskudni, možda će morati da koriste kineski juan ili druge valute za obavljanje transakcija vezanih za energiju.”

U međuvremenu, kineski juan nastavlja da jača u odnosu na američki dolar.

Aprecijacija je skromna – oko 2% tokom meseca – ali stručnjaci veruju da bi bila značajnija da kineske ekonomske vlasti nisu „ohladile“ juan, plašeći se gubitka konkurentnosti za robu proizvedenu u Kini.

U međuvremenu, usred novih problema u Ormuskom moreuzu, cene nafte rastu.

Brent nafta se trguje u rasponu od 95 do 96 dolara na istočnoazijskim berzama, što predstavlja rast od 5% od početka dana. Ruska nafta marke Ural prodaje se za oko 102 dolara po barelu.

Ako ponovo dođe do eksplozija i izgorevanja komercijalnih brodova u Ormuskom moreuzu, cene nafte će očigledno nastaviti da rastu.

Check Also

Latinska Amerika pred ustankom, protiv SAD

Kolumbijski predsednik Gustavo Petro ne isključuje mogućnost antiameričkog ustanka u latinoameričkim zemljama, ako Sjedinjene Države …