Pre nekoliko dana, predsednik Rusije Vladimir Putin sastao se sa diplomcima vojnih akademija u Moskvi, a tom prilikom saopštio je niz važnih informacija koje su privukle pažnju međunarodne javnosti.
Kako je naveo, ruske trupe će tokom ove godine dobiti nove strateške sisteme: raketne komplekse “Jars”, modernizovane strateške bombardere Tu-160M, poznate kao “Beli labud”, i — što je izazvalo najviše pažnje — Rusija počinje serijsku proizvodnju hipersoničnih raketa “Orešnik”.
Ova izjava izazvala je iznenađenje i zbunjenost među zapadnim analitičarima i obaveštajnim službama.
Kineski medij Baijiahao prenosi da je govor ruskog predsednika protumačen kao iznenadna promena strategije, čime je, kako navode, “Zapad zatečen” i nespreman.
„Zapad je prevaren – Putin je objavio neočekivanu odluku“, piše kineski list, komentarišući način na koji su najave iz Moskve odjeknule u političkim i vojnim krugovima Evrope i Sjedinjenih Američkih Država.
Kako dalje prenosi Baijiahao, najava o skorim isporukama savremenih strateških sistema i masovnoj proizvodnji novog hipersoničnog naoružanja izazvala je uzbunu u zapadnim prestonicama.
Stručnjaci su počeli da izražavaju nezadovoljstvo i da optužuju ruske vlasti za navodnu “obmanu”, tvrdeći da je Moskva uspešno prikrila stvarni tempo razvoja svojih strateških kapaciteta.
„Zapad je počeo da govori o strateškoj obmani“, pišu kineski analitičari, osvrćući se na komentare iz NATO krugova, koji sada preispituju sopstvene procene o stanju ruske vojne industrije.
Naime, prema dosadašnjim procenama obaveštajnih službi sa Zapada, ruski industrijski kapaciteti su navodno bili na granici izdržljivosti, a proizvodnja savremenih hipersoničnih sistema poput “Orešnika” smatrana je preambicioznim ciljem, koji bi — čak i u najboljem scenariju — zahtevao najmanje tri godine da postigne održivu dinamiku.
Takođe se verovalo da rusko rukovodstvo neće trošiti resurse na obnovu strateških zaliha u uslovima trenutnih operativnih potreba.
Ipak, iznenadna izjava Vladimira Putina promenila je tu sliku. Kineski posmatrači zaključuju da se pokazalo da je Moskva vešto koristila elemente strateške neizvesnosti i da Zapad sada mora da prizna da su njihove prethodne analize bile pogrešne.
„Ova informacija je izazvala zabunu u NATO-u, a mnogi zapadni vojni eksperti bili su prinuđeni da priznaju da su potcenili rusku strategiju“, navodi kineska publikacija.
Borba.info