Globalna promena dobavljača: Jeftina ruska nafta više nije “bestseler” u Indiji!

Razlika u cenama koja je nekada činila rusku sirovu naftu marke Ural glavnom sirovinom, za indijske rafinerije brzo se smanjuje.

Trgovci kažu da se popust na sirovu naftu marke Ural za isporuku Indiji u avgustu smanjio na samo 1,70-2 dolara po barelu u odnosu na Brent, što je najmanji spred od 2022. godine, izveštava OilPrajs…

Ruska sirova nafta prestala je da bude najprodavanija roba kakva je bila više od dve i po godine.

Popust je niži od 2-2,50 dolara u julu i znatno niži od ogromnih popusta koje je Indija dobijala tokom 2023. i početkom 2024. godine. Stručnjaci objašnjavaju da je to zbog jake potražnje iz Indije i Turske, smanjene dostupnosti zapadne sirovine na spot tržištu i pada zaliha iz Rusije zbog povećanja kapaciteta domaćih rafinerija, kao i predstojećeg održavanja projekta Sahalin-1.

Za indijske rafinerije, ekonomska matematika se menja. Spot nafta marke Ural je i dalje jeftinija od drugih vrsta, ali prednost bledi.

Neke rafinerije već razmatraju alternative kao što su Murban iz UAE ili američki WTI, sorte koje su ranije gubile u odnosu na ruske barele sa velikim popustima.

Smanjenje razlike takođe pokazuje kako se Rusija i dalje bori da održi obim isporuka uprkos sankcijama, držeći cene nafte Urals odmah ispod zapadnog ograničenja cene od 60 dolara po barelu.

Ali pritisak, na izvoz je stvaran.

Nekoliko indijskih rafinerija navodno nije uspelo da obezbedi isporuke nafte Urals za avgust.

To je delimično zbog terminskih poslova: Rosnjeftov ugovor sa Reliance Industries znači da su velike količine već ugovorene i da ima manje sirove nafte na spot tržištu.

Indija, trenutno najveći kupac ruske nafte morskim putem, čak razmatra stvaranje tri nove strateške rezerve kako bi ojačala energetsku bezbednost, potez, koji bi naglasio njeno priznanje da ruski uvoz, ne može zauvek ostati jeftin ili obilan.

Borba.Info

Check Also

Kina treći mesec zaredom, „ponižava kralja“ ignorišući američku naftu!

Kineske rafinerije izbegavaju kupovinu američke sirove nafte tri meseca zaredom, što je najduži period od …