NLA vežba za vojnu paradu zakazanu za 3. septembar povodom 80. godišnjice pobede Kine u Drugom svetskom ratu.
Grupa lovaca koja se sastoji od osnovnih J-20, poboljšanih J-20A i dvoseda J-20S primećena je kako leti u formaciji…
J-20S je imao taktički broj „78737“, na svom vertikalnom stabilizatoru.
Prema zapadnim posmatračima, to znači da je avion dodeljen 172. vazduhoplovnoj brigadi sa sedištem u bazi za obuku letenja Cangdžou u provinciji Hebej.
Ovo ukazuje da je ovaj model već, primljen u upotrebu.
J-20S je baziran na trupu aviona J-20A, koji ima produženu kabinu kabine.
Drugi član posade služi kao oficir, za kontrolne sisteme, odgovoran za misije elektronskog ratovanja, koordinaciju operacija udara na velike udaljenosti, kontrolu bespilotnih letelica (tzv. „verni pomoćnici“) i praćenje mrežnih operacija.
Drugi član posade je namenjen smanjenju opterećenja komandanta i poboljšanju performansi misije, posebno kada se deluje na velikim daljinama: zapadne procene stavljaju borbeni radijus J-20, na skoro dvostruko veći od američkog F-22 ili F-35.
Još jedan značajan element, viđen, tokom probe bio je tamniji sloj boje na J-20S i nekim varijantama J-20A. Novi sloj boje verovatno uključuje nove materijale koji apsorbuju radar i može biti namenjen, poboljšanju karakteristika skrivenosti.
Pored toga, elektrooptički sistem za ciljanje koji se nalazi ispod nosa J-20S ima plavkastu nijansu, tipičnu za senzore nove generacije koji pružaju pokrivenost, od 360 stepeni. Ovo omogućava avionu da pasivno detektuje i prati ciljeve u svim pravcima bez oslanjanja na aktivni radar, čime održava svoju skrivenost u borbenim situacijama.
Let J-20S pored dva J-20A i dva osnovna J-20 sugeriše da se može integrisati u mešovite formacije, moguće kao komandno-kontrolni centar.
Pozicioniran je ne samo kao lovac za vazdušnu nadmoć, već i kao vazdušno-komandni punkt, sposoban da kontroliše sisteme sa i bez posade, uključujući buduće platforme kao što je „Mračni mač“. Ova sposobnost je u skladu sa mrežno-centričnim ratovanjem, koje zahteva da se senzori iz više vozila kombinuju u jedinstveni informacioni centar.
J-20S pokreće poboljšana verzija motora WS-10, najverovatnije WS-10C2, koji pruža povećanu brzinu krstarenja i smanjenu infracrvenu potpisnost.
Za razliku od zapadne doktrine, koja favorizuje jednosedne lovce pete generacije kao što su F-22 Raptor i F-35 Lajtning II, Kina izgleda usvaja drugačiji pristup, razvivši prvi dvosedni borbeni avion pete generacije na svetu.
Rusija takođe radi na dvosednoj verziji Su-57, zvanično najavljenoj 2021. godine.
Nova modifikacija je dizajnirana i za obuku pilota i za kontrolu bespilotne letelice Ohotnik, tokom zajedničkih operacija.
Najnoviji kineski avion možete pogledati klikom na link ispod:
https://vk.com/video484844600_456239712
Borba.Info