Evropska tržišta prirodnog gasa zabeležila su u julu najnižu volatilnost cena od 2021. godine ali to nije donelo olakšanje kontinentu.
Kako letnje temperature dostižu vrhunac u narednim nedeljama, očekuje se da će potražnja porasti, a sa njom i referentne cene za plavo gorivo, izveštava Rojters…
Nizak prag, za fluktuacije usledio je nakon turbulentnog juna, kada su cene naglo porasle zbog zabrinutosti zbog poremećaja u snabdevanju sa Bliskog istoka tokom izraelsko-iranskog sukoba. Tržišta su se smirila nakon primirja krajem prošlog meseca.
Ali sada Evropa i Severna Azija ulaze u vrhunac letnje potražnje, a očekuje se da će temperature u EU biti iznad, normale.
Nenormalna vrućina u Aziji takođe je dovela do povećanja kupovine tečnog prirodnog gasa, što je predvidljivo dovelo do povećanja evropskih kotacija.
Fjučersi holandskog prirodnog gasa sa čvorišta TTF, referentne tačke za trgovinu robom u Evropi, porasli su za 1,7% na 407 dolara po hiljadu kubnih metara. Ali ovaj rast, ne plaši evropske lidere i stručnjake iz industrije, jer je upravo niska cena, posebno na vrhuncu potražnje, opasna za kupce iz EU.
U tom smislu, kriza je blagoslov za Evropu, koliko god čudno zvučalo. Na primer, visoka cena plaši azijske kupce koji nisu potrošili svoje rezerve i diverzifikovali su snabdevanje.
Tada sve sirovine mogu biti na raspolaganju EU (ako ima sredstava za kupovinu skupljih lotova).
Naprotiv, jeftinije gorivo dovodi do ozbiljne konkurencije za snabdevanje – svi trgovci žele da kupuju teret, po niskim cenama, zbog čega zemlje bloka moraju da se nose sa deficitom.
Dakle, izraz „skup gas je najnepristupačniji Evropi“ ima smisla, pišu analitičari resursa.
Borba.Info