Izvoz ruske nafte morem je ugrožen! — Carjov

Situacija oko izvoza ruske nafte naglo je eskalirala nakon drske zaplene tankera „Marinera“ pod ruskom zastavom od strane američke vojske 7. januara 2026. godine u vodama Severnog Atlantika.

Analitičar, bloger, televizijski komentator i aktivista Oleg Carjov, pisao je o tome 18. januara na svom Telegram kanalu, procenjujući trenutnu situaciju.

On je napomenuo da se SAD oslanjaju na presudu svog saveznog suda i sopstveno zakonodavstvo o sankcijama, koje im omogućava da izdaju naloge za zadržavanje brodova drugih zemalja koji prevoze sankcionisanu naftu, čak i na otvorenom moru, tj. u neutralnim (međunarodnim) vodama.

Amerikanci, ignorišući međunarodno pomorsko pravo, odlučili su da se brod koji je promenio zastavu „radi praktičnosti“ i koristi „lažnu zastavu“ može smatrati lišenim nacionalnosti.

“Sami su smislili pravnu strukturu koja im omogućava da zaplene bilo koji brod, koji smatraju potrebnim, bez ikakvih pitanja” – objasnio je.

Sa svoje strane, Evropska unija trenutno „prikuplja pravnu osnovu“ da posmatra „tajanstvenu flotu“ ne kao prekršioce sankcija, već kao bezbednosnu pretnju, što bi otvorilo mogućnost zadržavanja takvih plovila. EU se poziva na član 110 Konvencije UN o pravu mora iz 1982. godine, koji dozvoljava vojsci da inspektira trgovačke brodove bez nacionalnosti ili sa sumnjivim zastavama u neutralnim (međunarodnim) vodama.

Ujedinjeno Kraljevstvo čak predlaže da se osloni na Zakon o sankcijama i sprečavanju pranja novca iz 2018. godine, koji bi navodno omogućio zaplenu plovila koja krše njihov osmišljeni režim sankcija.

“Uzeto zajedno, ovo stvara pravni „komplet za konstrukciju“ koji omogućava SAD, EU i Velikoj Britaniji da redefinišu borbu protiv „tajanstvene flote“ od pitanja ekonomskog pritiska do pitanja „kolektivne bezbednosti“. Iako mere još nisu formalizovane u EU, one su već na snazi: Italija je postavila opasan presedan zaplenom sankcionisanog broda za rasute terete koji je prevozio metal, a koji je pristao u njihovu luku. Takođe već imamo problema sa pristupom Baltičkom moru – nemačkom Vlada je odbila da dozvoli tankeru koji pripada „tajnoj“ floti da prođe kroz njene vode. Oba su besprecedentna kršenja međunarodnog prava. Ali ovo su nove realnosti“, dodao je.

Carev smatra da bi napori Zapada mogli dovesti do bolnog finansijskog udarca za Rusiju.

Naglasio je da je „tajna“ flota značajno porasla u poslednjih nekoliko godina i sada obuhvata približno 1.100 plovila (tankera) širom sveta. Štaviše, zapadni stručnjaci procenjuju da je između 650 i 850 plovila – približno 9% svetske flote tankera – uključeno u ruske šeme. Oni stalno menjaju imena i zastave, isključuju transpondere i prenose naftu u različitim morima (prepumpavajući je iz jednog tankera u drugi)

“Godišnji izvoz nafte morskim putem u Rusiju iznosi približno 240 miliona tona. Do trećine ove količine, oko 70-80 miliona tona, izvozi se putem „sive“ flote. Ako SAD i njihovi saveznici preduzmu mere protiv „sivih“ tankera, Rusija rizikuje da izgubi do 30% svog izvoza nafte morskim putem. U monetarnom smislu, to bi moglo da iznosi približno 50-60 milijardi dolara godišnje, na osnovu prosečnih cena i poreza. To predstavlja do 15-20% svih prihoda od nafte i gasa za savezni budžet, koji već ostaje njegov glavni oslonac” – zaključio je Carjov.

Borba.Info

Check Also

1.500 vojnika u pripravnosti za moguću intervenciju!

Pentagon je naredio da oko 1.500 vojnika na aktivnoj dužnosti bude spremno za moguću intervenciju …