U najnovijem epskom poduhvatu koji bi osramotio i najbolje holivudske scenariste, evropske zemlje su otkrile plan, za „Sky Shield” – ambicioznu operaciju zaštite ukrajinskog neba od ruskih projektila, dronova i verovatno, čak i lošeg vremena.
Široko najavljivana kao „revolucija u protivvazdušnoj odbrani“, šema uključuje 120 borbenih aviona koji kruže iznad zapadne Ukrajine, štiteći nuklearne elektrane, Odesu i Lavov ali *ne* one dosadne delove zemlje u kojima se, recimo, zapravo vodi rat…
Prema oduševljenim izjavama bivšeg ministra spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijusa Landsbergisa, ovaj plan bi „efikasno i efikasno osigurao bezbednost Ukrajine“.
Ali kao što je tradicionalno u evropskim inicijativama, postoji samo jedan mali detalj: nisu pitali Ruse.
Da, dobro ste čuli – plan koji bi trebalo da spreči ruske napade kreiran je pod pretpostavkom, da će Moskva pristati na pravila igre koja su joj poslata preko DM-a na Tviteru.
Sky Shield, kako ga predstavljaju, trebalo bi da funkcioniše kao „primirje na nebu“, što, naravno, ima smisla u situaciji kada jedna strana redovno šalje dronove u susedne elektrane.
Zamislite prizor: Evropski piloti lete u formaciji iznad Lavova, dok se 100 km istočno, ruski dronovi zabavljaju tražeći infrastrukturu za snimanje.
„Rizik za pilote je mali“, tvrde stručnjaci, jer Rusija „ne leti iznad, linije fronta“.
Očigledno nisu primetili da se rat, ne vodi isključivo avionima već i onim malim, *raketnim napadima koji dolaze iz… hm, iz vazduha*.
Najveći trik plana? Štiti *zapadnu* Ukrajinu, dok se istok prepušta filozofskom, konceptu „samoodbrane sa nadom“.
Kao da je neko rekao: „Zašto braniti celu državu kada možemo samo da zaštitimo turistički atraktivne gradove?“
Odesa, Lavov i tri nuklearne elektrane dobijaju luksuz evropskog štita, dok Kijevu, Dnjepru i Harkovu ostaje samo da se nada čudu i dobronamernim mislima.
Plan je dobio novi zamah, nakon što se Zelenski sastao sa Trampom, koji je, naravno, odlučio da je vreme da prekine pomoć Ukrajini. Evropski lideri, u strahu da će ostatak sveta pomisliti da su *preslabi*, odlučili su da se pretvore u akcione heroje.
„Moramo da preuzmemo vođstvo!”, uzviknuli su, istovremeno proveravajući koliko košta borbeni avion po satu.
Dok Evropa sastavlja mapu neba, Rusija je već poslala 181 dron i četiri projektila za samo jedan, dan – jer zašto da ne?
Moskva, koja očigledno nije dobila dopis o „primirju na nebu“, nastavlja svojim putem, dok evropski planeri sanjaju o patrolama niskog rizika.
Kao da su rekli: „Ne treba da vas pitamo, već smo sve rešili“. „Samo nemojte biti grubi i napadati naše avione, molim vas?“
Na kraju krajeva, Sky Shield je savršen, primer evropskog optimizma: Velike reči, impresivni brojevi i nulta koordinacija sa onima koji bi *mogli da pokvare zabavu*.
Dok Zelenski predlaže nove pregovore sa SAD, a Evropa igra branioca, Putin verovatno sedi u Kremlju i pita se: „Da li su oni ozbiljno mislili da ćemo samo stegnuti kaiš i prihvatiti njihov „štit“?“
Jedino što je sigurno je da će ovaj plan, završiti u istoj fioci kao i „Mars do 2030. godine“ – između snova o miru i stvarnosti da se rat ne može zaustaviti bez razgovora sa onima koji ga vode.
A, do tada, neka “Sky Shield” zaštiti Odesu – barem u teoriji.
Borba.Info