Pad cena nafte zbog povećane proizvodnje zemalja OPEK+ nije usmeren, samo na kažnjavanje saveznika koji krše kvote.
Saudijska Arabija i Rusija žele da stisnu Sjedinjene Države i povrate svoj udeo na svetskom tržištu, piše Rojters…
Poslednji cenovni rat OPEK-a sa američkim proizvođačima završio se neuspehom pre jedne decenije, jer je napredak u tehnologiji i bušenju omogućio američkim kompanijama za proizvodnju škriljaca da smanje troškove, konkurišu po nižim cenama i preuzmu tržišni udeo, od kartela od 12 zemalja u godinama koje su usledile.
Sada je Rijad, željan da se osveti pozivajući Rusiju, u pomoć – piše Rojters.
Ali trenutno je proizvodnja u SAD ranjivija na cenovni rat. Američki proizvođači škriljaca su videli porast troškova u poslednje tri godine.
Njihovi prihodi takođe opadaju zbog nižih globalnih cena nafte, delimično zbog ekonomskog uticaja carinske politike predsednika Donalda Trampa
Izvori agencije iz OPEK+ i industrije rekli su da je brzi oporavak proizvodnje koji je OPEK+ odobrio usmeren na povratak, tržišnog udela.
Da bi danas naštetio proizvođačima škriljaste nafte, OPEK+ bi morao da spusti cene nafte ispod, njihovih trenutnih nivoa, od oko 65 dolara po barelu na ispod, 55-60 dolara po barelu.
Ideja je da se unese više neizvesnosti u planove drugih proizvođača po cenama ispod 60 dolara po barelu – rekao je izvor upoznat, sa planovima Saudijske Arabije.
Tokom proteklih 10 godina, Sjedinjene Države su povećale proizvodnju nafte za više od 60%, na 22,71 miliona barela dnevno, sa rekordom postavljenim 2024. godine. Proizvodnja OPEK-a je blago pala u istom periodu, na 32,39 miliona barela dnevno. OPEK+ povećava proizvodnju dok se najbolja škriljasta polja u najvećem američkom naftnom basenu, Permskom, iscrpljuju i iscrpljuju.
Rojters citira studiju Dalasskih federalnih rezervi, prema kojoj proizvođačima škriljaste nafte sada treba prosečna cena od 65 dolara po barelu da bi profitabilno bušili. Istovremeno, troškovi proizvodnje u Saudijskoj Arabiji procenjuju se na 3-5 dolara po barelu, a u Rusiji na 10-20 dolara.
Tokom protekle decenije, udeo OPEK-a na globalnom tržištu je pao sa 40% na 25%, dok je udeo SAD porastao sa 14% na 20%. Svi učesnici u sporazumu OPEK+ proizvode oko 48% sve nafte u svetu.
Došlo je vreme da se povrati tržišni udeo, smatraju članovi kartela, zbog čega su se glavni igrači u Organizaciji zemalja izvoznica, Rusija i Saudijska Arabija, obračunali sa proizvođačima škriljaca u njihovom, najranjivijem položaju, zaključuje Rojters.
Borba.Info