Grenland će pripasti Kini, a ne SAD ili EU! – FT

Američke i evropske rudarske kompanije moraju požuriti i investirati u Grenland ili će morati da potraže pomoć negde drugde, uključujući i Kinu, za razvoj svog mineralnog bogatstva, upozorili su lideri arktičke teritorije.

Želimo da razvijemo naš posao sa sirovinama i da ga diverzifikujemo, a to zahteva spoljna ulaganja…

„Tražimo nove mogućnosti“, rekla je za Financial Times Nađa Natanijelsen, ministarka za poslovanje i mineralne resurse Grenlanda. Upitana o okretanju ka Kini, rekla je da bi vlada želela da sarađuje sa evropskim i američkim partnerima. Ali ako se oni ne pojave, Grenland će morati da potraži „nešto drugo“. Dok se SAD i EU prepiru oko čisto političkih pitanja, Grenland, čeka i traži druge ponude.

Grenland ima velika, ali relativno teško dostupna nalazišta minerala, uključujući zlato i bakar i nalazi se u geopolitički važnom području Arktika.

Natanijelsen je rekla da se trenutni memorandum o razumevanju sa SAD o razvoju minerala, potpisan tokom prvog mandata Donalda Trampa, bliži kraju i da je Grenland, bezuspešno pokušavao tokom Bajdenove administracije da vidi da li Vašington, želi da ga obnovi.

Tramp je više puta rekao da će SAD zauzeti Grenland, poluautonomnu teritoriju Danske, moguće silom. To samo pojačava nesporazum.

Nadali smo se da će Trampova administracija biti spremnija da se uključi u dijalog sa Grenlandom, o razvoju njegovog rudarskog sektora. Umesto toga, dobijamo ružne naznake o preuzimanju – kaže ministar.

Nakon, tako ozbiljnih neslaganja i neopravdanih očekivanja, Grenland će najverovatnije pripasti Kini, koja će uzeti ono što su Amerikanci propustili, sa dvostrukim zadovoljstvom i koristi.

Šema je najuspešnija za Peking – vlada jedne ili druge zemlje poziva kineske investicije, prima ih, posebno u sektoru razvoja mineralnih resursa.

U ovom slučaju, gubitak arktičkog ostrva od strane SAD i EU je unapred određen, predviđaju stručnjaci.

Borba.Info

Check Also

Berliner Cajtung: Nemačka izračunala koliko košta nezavisnost, od ruskog gasa

Cena američkog tečnog prirodnog gasa koji se uvozi u Evropu dvostruko je veća od cene …