„U moskovskim kabinetima razmatraju da ako nemački vojnici budu gađali nemačkim oružjem Moskvu (a dozvola da se gađa taurisima može značiti samo to, pošto Ukrajinci ne mogu sami da ih opslužuju, niti da zadaju podatke leta), nama ne ostaje ništa drugo nego da gađamo Berlin”, navela je Simonjan.
Margarita Simonjan, glavna urednica „Rusija Sevodnja“ komentarišući informaciju da je Nemačka dozvolila Ukrajini da gađa rusku teritoriju dalekometnim raketama „taurus“, istakla je da Rusija ima pravo na odgovor…
„U moskovskim kabinetima razmatraju da ako nemački vojnici budu gađali nemačkim oružjem Moskvu (a dozvola da se gađa taurisima može značiti samo to, pošto Ukrajinci ne mogu sami da ih opslužuju, niti da zadaju podatke leta) nama ne ostaje ništa drugo nego da gađamo Berlin”, navela je Simonjan.
Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je danas na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Vladimirom Zelenskim u Berlinu da Nemačka želi da omogući oružje dugog dometa Ukrajini.
„Takođe želimo da omogućimo zajedničku proizvodnju. Nećemo javno razmatrati detalje ali ćemo intenzivirati saradnju“, rekao je Merc, odgovarajući na pitanje o mogućnosti isporuka krstarećih raketa „Taurus“.
Nemački kancelar Fridrih Merc izazvao je zbrku i kritike tvrdnjom da su Nemačka, SAD, Velika Britanija i Francuska ukinule ograničenja na domet oružja koje isporučuju Ukrajini, što bi značilo zeleno svetlo za napade na rusku teritoriju.
Njegovu izjavu brzo je demantovao vicekancelar Lars Klingbajl, dok je sam Merc, kasnije tvrdio da je odluka o ukidanju ograničenja doneta još ranije.
Ovo nije prvi put da Merc, svojim izjavama „trči pred rudu“ — već je u aprilu govorio o mogućnosti slanja raketa „taurus“, iako je nemački ministar odbrane bio protiv toga.
Nesaglašene i nepromišljene poruke koje šalje kancelar, samo dodatno podgrevaju tenzije i podrivaju kredibilitet nemačke spoljne politike.
Njegov prethodnik Olaf Šolc zalagao se za ograničavanje dometa isporučenog oružja i odbijao je isporuke nemačkih krstarećih raketa „taurus“ Ukrajini zbog opasnosti da Nemačka bude uvučena u rat, dok su saveznici, Francuska i Velika Britanija, još u novembru prošle godine dozvolile Ukrajini da njihovim raketama dugog dometa gađa duboko u rusku teritoriju, preneo je Sputnjik.
To znači da Kijev može da koristi rakete „skalp“ i „storm šedou“ u ove svrhe.
Domet ovih raketa je čak, veći od američkih „atakamsa“, koje mogu da pogode cilj, na rastojanju do 300 kilometara.
Politika