Kinesko stezanje izvoza retkih zemnih elemenata, teško dostupnih industrijskih metala, ključnih komponenti u električnim vozilima, moglo bi da izazove još jedan, veliki poremećaj u globalnoj automobilskoj industriji.
Tako kaže izveštaj konsultantske kuće BMI…
Za utehu zapadnim proizvođačima je činjenica da ogroman višak proizvodnih kapaciteta u automobilskoj industriji znači da će Kina želeti da izvoz, teče bez većih prekida.
„Globalne proizvodne linije automobilske industrije su u riziku da stanu.
Možda se suoče sa kašnjenjima zbog novog sistema licenci koji je uvela Kina. On usporava isporuke retkih metala. Uzrokuje značajna kašnjenja u isporuci magneta“, navodi BMI, firma u vlasništvu Fitch Solutions-a.
Magneti ključni za elektromotore
Magneti od retkih zemnih elemenata ključni su za elektromotore u električnim vozilima. I za različite automobilske sisteme kao što su senzori, servo-upravljač, regenerativno kočenje i druge napredne funkcije u modernim vozilima. Uključujući i luksuzna vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Kina kontroliše do 70% globalne eksploatacije retkih zemnih elemenata.
Kao i 85% kapaciteta za njihovu preradu i oko 90% proizvodnje legura i magneta od tih metala. Sve to navode konsultanti iz AlixPartners-a. BMI ističe da je Evropa naročito ranjiva, jer 98% svojih magneta od retkih zemnih elemenata uvozi iz Kine.
Izveštaj se pojavio u isto vreme kada su iz Pekinga i Vašingtona stigli nepotvrđeni izveštaji agencije Rojters da su neke privremene izvozne dozvole za isporuke retkih zemnih elemenata dodeljene američkim proizvođačima automobila. Ova iznenadna pretnja snabdevanju deo je trgovinskog sukoba između Kine i SAD. Istovremeno predsednik Donald Tramp pokušava da pregovara o novim carinama sa ostatkom sveta.
Još jedna egzistencijalna kriza?
Investitori strahuju da bi ovo mogla postati još jedna egzistencijalna kriza koja pogađa globalne proizvođače automobila u poslednjih pet godina.
Pandemija koronavirusa zatvorila je industriju na nekoliko meseci, a zatim je usledila nestašica čipova. Nakon što su preživeli te šokove, investitorima je bilo predočeno da su lekcije naučene i da se ključne komponente sada skladište kako bi se izbegli slični problemi u budućnosti.
Međutim, prema rečima Frenka Ekarda, izvršnog direktora nemačkog proizvođača magneta Magnosphere, to se nije dogodilo. Mnoga zatvaranja fabrika se očekuju ukoliko se kriza uskoro ne reši.
„Cela automobilska industrija je u potpunoj panici“, rekao je Ekard za Rojters.
BMI navodi da su električna vozila posebno ranjiva.
„Očekujemo da će proizvodnja električnih vozila biti nesrazmerno pogođena, jer ona zahtevaju znatno više magneta od retkih zemnih elemenata nego vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem“, navodi se u izveštaju BMI.
BMI ističe da bi proizvođači možda morali da premeste deo proizvodnje u Kinu kako bi zaobišli uska grla u snabdevanju.
„Neki proizvođači mogli bi se vratiti na stariju tehnologiju elektromotora za električna vozila koja se manje oslanja na magnete od retkih zemnih elemenata. Takođe, verujemo da bi proizvodne linije mogle biti modifikovane uklanjanjem određenih premijum ali neesencijalnih funkcija koje zahtevaju male elektromotore sa takvim, magnetima. To uključuje električno podešavanje sedišta, sisteme za podešavanje volana i električne roletne“, navodi BMI.
BMV motori ne koriste ove retke metale
Investiciona banka UBS istakla je da je BMV jedini nemački proizvođač, koji proizvodi elektromotore bez korišćenja retkih zemnih elemenata, koji se inače koriste u motorima sa trajnim magnetima.
„Retki zemni elementi koriste se i u drugim elektronskim komponentama, pa bi njihov potencijalni nedostatak mogao uticati i na vozila koja nisu električna. Smatramo da situaciju treba pažljivo pratiti u narednim danima i nedeljama“, navodi se u istraživačkoj belešci UBS-a.
BMI je saopštio da bi mogao biti prinuđen da smanji prognozu globalne proizvodnje vozila ukoliko se spor, sa Kinom ne reši.
„Ova zabrinutost dodatno je pojačana upozorenjima različitih proizvođača automobila da postojeće zalihe mogu potrajati samo nekoliko nedelja.
Trenutno prognoziramo rast globalne proizvodnje vozila od 2,3% u 2025. godini, na ukupno 95,8 miliona vozila. To je oporavak u odnosu na pad od 0,2% zabeležen u 2024. godini,“ navodi BMI.
Neki analitičari smatraju da zbog velike kontrole koju Kina ima nad industrijskim metalima, ona ima sve adute u pregovorima sa SAD-om.
Profesor Štefan Bracel, direktor Centra za automobilski menadžment, nedavno je ukazao da kineska automobilska industrija ima „ogromne viškove kapaciteta.“
Kina je postala najveći svetski izvoznik limuzina i SUV vozila, sa više od četiri miliona izvezenih vozila godišnje.
„Kinesko automobilsko tržište karakteriše značajna prekomerna proizvodnja, podstaknuta eksplozijom novih brendova i državnom podrškom industrijskom širenju. S obzirom, na stagnaciju domaće potražnje, izvoz postaje strateški neophodan za apsorpciju viškova proizvodnje i ublažavanje efekata unutrašnjeg pada cena,“ rekao je Bracel.
To sugeriše da će Kina biti upućena na brzo rešavanje prepreka za izvoz.
Forbes