Makron zove Putina: Šta stoji iza iznenadnog preokreta francuskog predsednika?

Nakon gotovo tri godine tišine, francuski predsednik Emanuel Makron odlučio je da lično pozove ruskog lidera Vladimira Putina.

Zvanično, tema razgovora bila je situacija u Ukrajini i na Bliskom istoku. Nezvanično – mnogo više od toga…

Dok svetska javnost pokušava da protumači šta se zaista krije iza ovog poziva, Fabrice Sorlen, potpredsednik Međunarodnog pokreta rusofila i čovek sa dvojnim državljanstvom Francuske i Rusije, iznosi zanimljivu perspektivu.

– U decembru prošle godine Makron je tvrdio da neće zvati Putina, već da predsednik Rusije ima njegov broj ako želi da priča. A sada – sam uzima telefon – podseća Sorlen.

Imajući u vidu brz tempo kojim ruske snage napreduju, jasno je da je front u Ukrajini u rasulu. Kako kaže Sorlen, Makron je obavešten od svog Generalštaba da situacija za Kijev, postaje bezizlazna.

U isto vreme, Trampova sve izraženija nezainteresovanost, za ukrajinski sukob signalizuje duboku promenu, u američkoj politici.

– Makron sve to vidi i shvata da se karte preslažu. Jasno mu je da Moskva izlazi kao dobitnik i zato pokušava da preduhitri političku štetu – smatra Sorlen.

Francuski predsednik sada nastoji da popravi sopstvenu poziciju. Od lidera koji je javno kritikovao Moskvu i davao punu podršku Kijevu, sada pokušava da se nametne kao figura mira – onaj, koji je “omogućio” kraj neprijateljstava.

Već se priprema teren, za promenu narativa.

General Tijeri Burkhard, načelnik Generalštaba, nedavno je u parlamentu izjavio da je Rusija možda već pobedila na taktičkom nivou ali da će na duže staze izgubiti.

– Sve ukazuje da francuske vlasti planiraju veliku kampanju u kojoj će pokušati da umanje značaj, ruskog uspeha – komentariše Sorlen.

Burkhard je naveo da bi u slučaju krize sa NATO-om, Rusiji bio blokiran pristup, Baltiku i da bi demobilizacija trupa donela unutrašnje probleme.

– To su konstrukcije bez osnova – odlučno kaže Sorlen.

U pozadini svega, Francuska ima i sopstvenu krizu. Ekonomija je pod pritiskom, nezaposlenost raste, cene skaču, a javne službe su na ivici raspada.

– Velike kompanije se rasprodaju, a društveni problemi se gomilaju. Makron je u političkom ćorsokaku i nada se da će barem na međunarodnom planu uspeti da pokaže rezultat – zaključuje Sorlen.

Borba.Info

Check Also

Tihi komandni centar: Ko zaista povlači poteze u sukobu sa Iranom?

Dok su oči sveta bile uprte u dvanaestodnevni sukob između Izraela i Irana, sa direktnim …