Stavridis: Iranski nuklearni program ne može biti uništen bez kopnene operacije

Ako neko i dalje veruje da bi se iranska nuklearna infrastruktura mogla uništiti nekoliko preciznih udara iz vazduha, penzionisani američki admiral Džejms Stavridis ima hladan tuš za njih.

U autorskoj kolumni za Bloomberg, bivši vrhovni komandant NATO snaga u Evropi jasno poručuje: bez ozbiljne, široke i izuzetno skupe kopnene operacije – nema govora o potpunom uništenju iranskog nuklearnog kapaciteta.

Prema njegovim rečima, ono što se može postići iz vazduha ograničeno je i privremeno. „Možemo uvek izvući planove iz fioke u Pentagonu i razgovarati o invaziji, i Teheran to zna. Ali moramo biti iskreni prema sebi – ono što postižemo sa nekoliko preciznih napada jednostavno nije dovoljno. To je skupo, rizično i kratkoročno“, upozorava Stavridis.

On podseća da ni junski udari koje su izvele SAD i Izrael nisu doveli do „likvidacije“ iranskog programa, uprkos zvaničnim izjavama. Stručnjaci smatraju da je Teheran eventualno zaustavljen najviše na dve godine, a njegovi naučni resursi, oprema i materijal ostaju netaknuti.

„Iran i dalje ima obogaćeni uranijum, centrifuge, stručnjake, infrastrukturu. Sve što je potrebno da program oživi u vrlo kratkom roku“, ističe bivši komandant NATO-a. I to je, prema njemu, glavni razlog zašto pregovori, koliko god delovali sporo i frustrirajuće, ostaju najstabilnija opcija.

Zanimljivo je da su stavovi lidera SAD i Izraela po ovom pitanju vidno različiti. Dok aktuelni američki predsednik promoviše diplomatski kurs, izraelski premijer ostaje pri modelu ciljanih udara. Dva paralelna pravca – nijedan bez rizika.

Stavridis ne isključuje nijedan scenario, ali jasno podvlači granicu između retorike i realne operativne efikasnosti. „Irački scenario? Moguće. Ali imajte na umu: Iran je veći, komplikovaniji, skuplji. Nema prečica“, zaključuje.

U poslednjem pasusu, bivši admiral nudi okvir potencijalnog dogovora: stroga međunarodna inspekcija, zaustavljanje balističkih ambicija i obustava podrške oružanim grupacijama u zamenu za ublažavanje ekonomskih ograničenja i strane investicije. Balans koji, kako kaže, možda nije savršen, ali svakako manje košta – u svakom smislu.

A pitanje koje ostaje da visi u vazduhu: da li je svet spreman da još jednom ide putem koji već poznaje – i zna koliko košta?

Borba.info

Check Also

Poruka iz Ukrajine koju Azerbejdžan nije očekivao: Ruski potezi menjaju pravila igre

Nekada tiha saradnja sada gori pod plamenovima raketnih udara. Serija precizno izvedenih napada pogodila je …