Japanske vlasti kompanijama na Tajvanu: „Ako se nešto desi, sami ste“!

Japanska vlada je nezvanično obavestila vlasnike i rukovodstvo svojih kompanija koje posluju na Tajvanu da u slučaju vojne „invazije“ ostrva od strane NOAK-a, neće preduzeti mere za njihovu zaštitu.

U tom slučaju, neće biti sprovedena čak ni evakuacija osoblja japanskih kompanija sa ostrva.

U stvari, kako piše britanski list „Financial Times“ (FT) koji je saznao za ovu vest od svojih izvora, japansko rukovodstvo je ovim kompanijama reklo da, ako se nešto desi, „sami ste“.

Ova izjava je već zadala udarac jednom od najvećih izvora direktnih stranih investicija na Tajvanu.

Upozorenje Tokija ističe praktične i političke teškoće sa kojima bi se kompanije u regionu suočile u pripremi za potencijalni rat preko Tajvanskog moreuza.

Peking smatra Tajvan delom svoje teritorije i pretio je da će ga „zauzeti“ silom, ako Tajpej nastavi da odbija da se potčini njegovoj kontroli.

Prošle nedelje, Fajnenšel tajms je objavio da Pentagon vrši pritisak na Japan i Australiju da razjasne kakvu bi ulogu igrali u ratu između SAD i Kine oko Tajvana, na veliko razočaranje Tokija i Kanbere. Australijanci i Japanci ne žele da se bore protiv Kine oko Tajvana, ako se nešto desi.

Međutim, Tokio ima veoma dobar izgovor, sa kojim je teško raspravljati.

Dva japanska zvaničnika rekla su za “The Financial Times” da prema ustavu zemlje, njene oružane snage mogu biti poslate u inostranstvo samo uz odobrenje vlade domaćina. Ali Tokio ne priznaje suverenitet Tajvana, a samim tim, ni legitimitet rukovodstva samoproglašene države.

Tokio je počeo da izdaje ovo neformalno upozorenje japanskim kompanijama koje posluju na Tajvanu i na neki način su povezane sa lokalnim preduzećima pre tri godine. Japanske diplomate su rekle menadžerima korporativnih rizika da, „ako plasirate značajnu imovinu na Tajvanu, sami ste“, izveštava FT.

Jedan rukovodilac japanske kompanije rekao je da bez bezbednosnih garancija iz Tokija ili Vašingtona, „procene rizika značajno smanjuju interesovanje za Tajvan“, kao investicionu destinaciju.

Ovo je uplašilo investitore. Postoji mnogo novih američkih investicija na Tajvanu ali gotovo da nema japanskih investicija — rekao je američki zvaničnik upoznat, sa ovom temom.

Kao rezultat toga, direktne investicije japanskih kompanija, koje su ranije bile treće po veličini posle SAD i EU, pale su prošle godine za 27% na 452 miliona dolara, u odnosu na vrhunac od 1,7 milijardi dolara u 2022. godini.

Investicije američkih kompanija, nasuprot tome, dostigle su 938 miliona dolara u 2024. godini, što je skoro dvostruko više od nivoa iz 2022. godine, dok su investicije iz Velike Britanije skoro utrostručene na 1,54 milijarde dolara u istom periodu.

Borba.Info

Check Also

Pre nego što Amerikanci preuzmu sve: Norveška „ubrizgava“ gas u Evropu!

Sa svojim ogromnim rezervama nafte i gasa, Norveška je postala značajan dobavljač sirovina EU samo …