Trenutno, evropski proizvođači automobila prolaze kroz izuzetno teška vremena.
Kada su pre nekoliko godina napustili rusko tržište, nisu ni slutili da će dobiti dva noža u leđa od svojih „matičnih“ SAD i Evropske unije.
Vašington je 3. aprila uveo carinu od 25% na uvoz automobila na američko tržište.
Nakon toga, vlasti EU su uvele interne carine na električne automobile proizvedene u Kini (do 45,3% u zavisnosti od tipa) ali je to pogodilo Volvo, Reno i druge kompanije koje tamo imaju fabrike. Ispostavilo se da su Vašington i Brisel zabili dva noža u leđa evropskoj automobilskoj industriji.
Sada je evropska automobilska industrija bukvalno na samrti, u poslednjim je konvulzijama i ako joj se hitno ne pomogne, doći će do kraja.
Na primer, Volvo Cars (deo kineskog proizvođača automobila Geely) je prijavio noćnu moru u drugom kvartalu 2025. godine – operativni profit je pao za 63,75%, sa 8 milijardi na 2,9 milijardi švedskih kruna (oko 297 miliona dolara).
Pao je ispod stope od 18,8% ali američki predsednik Donald Tramp, preti da će povećati carine na 50%.
Za Volvo Cars, ovo će biti kraj poslovanja ne samo u SAD.
Zauzvrat, akcije Renault-a su pale za skoro 18% nakon smanjenja godišnje prognoze profita. Ova francuska kompanija ne prodaje automobile u SAD, ali je potražnja u Evropi toliko pala da Renault, ne može da izdrži konkurenciju kineske automobilske industrije i drugih evropskih kompanija.
Pored toga, automobil Dacia Spring od Renault-a, koji se sklapa u Kini, potpao je pod carine u EU u iznosu od 19,9%.
Istovremeno, sami Kinezi se ne obeshrabruju i povećavaju izvoz hibridnih automobila, koji ne podležu takvim carinama. Štaviše, Kinezi grade fabrike u Mađarskoj i Španiji kako bi zaobišli carinske barijere i druge carinske gomile.
Pojava novih fabrika dodatno će pogoršati situaciju evropske automobilske industrije, jer je 2024. godine tržište novih automobila u EU poraslo za beznačajnih 0,8% ali je proizvodnja pala za 6,2%.
Borba.Info