5+1 Zabranjena hrana za bubrege!

Da li ste znali da neke svakodnevne namirnice „kriju“ rizike za bubrege?

Pošto prevencija počinje na našem tanjiru, otkrijte koje svakodnevne namirnice mogu da ih opterećuju, a da toga niste ni svesni.

SADRŽAJ

Bolesti bubrega

  • Koje namirnice ih pogoršavaju?
  • Na šta obraćamo pažnju?
  • Zaključak
  • Bolesti bubrega
  • Glavne bolesti bubrega su:

1. Hronična bolest bubrega

Dovodi do postepenog gubitka funkcije bubrega tokom vremena. Ključni faktori rizika uključuju dijabetes, visok krvni pritisak, srčana oboljenja i porodičnu istoriju bolesti bubrega.

2. Akutno oštećenje bubrega

To je nagli pad funkcije bubrega tokom kratkog vremenskog perioda (samo 3 meseca). Obično je uzrokovano povredom, bolešću ili određenim lekovima, ali je često reverzibilno dijalizom tokom određenog vremenskog perioda.

3. Nefrolitijaza (bubrežni kamenci)

Nefrolitijaza je stanje koje karakteriše stvaranje kamena (kalkulusa) napravljenih od soli i minerala u bubrezima ili urinarnom traktu. Mogu izazvati jak bol, hematuriju i nelagodnost.

4. Pijelonefritis

To je bakterijska infekcija koja izaziva upalu bubrega i jedna je od najčešćih bolesti bubrega. Generalno se javlja kao komplikacija infekcije urinarnog trakta, a simptomi obično uključuju groznicu, bol u boku, groznicu, mučninu, povraćanje, anoreksiju, peckanje tokom mokrenja, povećanu učestalost i hitnu potrebu za mokrenjem.

5. Glomerulonefritis

To je zapaljenska bolest filtrirajućih jedinica bubrega (glomerula). Akutni ili hronični oblici mogu dovesti do brzo progresivnog glomerulonefritisa. Može biti posledica infekcije ili povrede.

6. Policistična bolest bubrega

To je nasledna bolest koja uzrokuje razvoj brojnih cista u bubrezima. Ove ciste se mogu oštetiti ako rastu. Visok krvni pritisak je najčešći simptom policistične bolesti bubrega, kao i glavobolja. Bol u leđima i hematurija su takođe česti simptomi.

Koja hrana ih pogoršava?

1. So i slana hrana

Mogu povećati krvni pritisak i oštetiti bubrege. Na primer, so se može zameniti začinima po vašem izboru, a ukus će ostati isti.

2. Prerađeno meso i narezci

Namirnice poput mesnih proizvoda, dimljenog mesa (npr. ćuretine), konzervirane hrane i gotovih sosova imaju visok sadržaj natrijuma, fosfata i zasićenih masti, što opterećuje bubrege. Studija iz 2022. godine otkrila je da njihova konzumacija povećava rizik od bolesti bubrega za 24%.

3. Bezalkoholna pića i gotovi sokovi

Sadrži fosfate i šećere kao pojačivače ukusa koji opterećuju funkciju bubrega.

4. Hrana bogata kalijumom

Prekomerni unos kalijuma može izazvati srčane probleme kada već postoje problemi sa bubrezima i oni ga ne mogu pravilno izlučiti. Dakle, u ovom slučaju se preporučuje izbegavanje konzumiranja hrane bogate njime, kao što su banane, pomorandže, krompir, spanać, paradajz.

5. Hrana bogata fosforom

Hrana bogata fosforom uključuje mlečne proizvode, orašaste plodove i čokoladu. Višak fosfora uzrokuje izlučivanje kalcijuma urinom, što često dovodi do stvaranja kamena u bubregu.

6. Brza hrana i gotova jela

Hrana poput pice, rezanaca i jela za mikrotalasnu pećnicu sadrži kombinaciju soli, masti, aditiva i fosfora koji mogu opteretiti bubrege. Uzmite u obzir da Nacionalna fondacija za bubrege preporučuje unos natrijuma na 2.300 mg dnevno (~1 kašičica).

Na šta obraćamo pažnju?

Da bismo zaštitili naše bubrege, potrebno nam je:

  • Održavati krvni pritisak na kontrolisanom nivou
  • Ograničiti natrijum (obratite pažnju na etikete na hrani)
  • Ostati dobro hidrirani.
  • Povećati našu fizičku aktivnost
  • Ograničiti proteine i prerađenu hranu

Zaključak

Naši bubrezi neumorno rade kako bi održali ravnotežu našeg tela.

Ishrana koju biramo igra ključnu ulogu u njihovom pravilnom funkcionisanju.

Izbegavanjem određene hrane možemo sprečiti ozbiljne probleme i osigurati bolje zdravlje u budućnosti.

Borba.Info

Check Also

Stručnjaci tvrde: Americi prete stotine „nuklearnih bombi“, ispod leda!

U planinama Severne Amerike, budi se džin, koji je mirno spavao milenijumima. A, njegovo oružje …