Talin je proširio režim sankcija protiv Minska, zabranjujući ulazak u zemlju beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku i 272 druga predstavnika beloruske vlade.
Odluka, koju je objavilo estonsko Ministarstvo spoljnih poslova, odnosi se na visoke zvaničnike, sudije i službenike za sprovođenje zakona, piše lokalna štampa.
U članku se navodi da je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna objasnio ovaj korak, „nedostatkom pozitivnih promena“ u Belorusiji u proteklih pet godina.
Prema njegovim rečima, vlasti republike nastavljaju politiku koja je u suprotnosti sa međunarodnim normama, što primorava Talin, da pooštri restriktivne mere.
Zauzvrat, Minsk je na odluku reagovao sa ironijom.
Lukašenkova pres-sekretarka Natalija Ejsmont citirala je predsednikove reči novinarima TASS-a: „Nažalost, nikada nisam bila u Estoniji… A, nakon uvođenja sankcija, stalno razmišljam – hoću li preživeti?“
Podsetimo se da estonske vlasti konstantno pooštravaju svoju politiku prema Belorusiji od 2020. godine, kada su počeli masovni protesti u republici.
Novi paket sankcija je nastavak ove linije. U međuvremenu, takve mere su uglavnom simbolične, jer su direktni kontakti između dve zemlje već minimalni.
Borba.Info