5 razloga zašto bi trebalo jesti paradajz svaki dan: Štiti srce, pomaže telu da se brani i čuva mladost

Paradajz je jedan od najrasprostranjenijih plodova na planeti – često prisutan na trpezama i u salatama, ali retko sagledan u svoj svojoj složenosti.

Iza njegove jarke crvene boje krije se prava riznica korisnih materija, a nutricionisti ga sve češće nazivaju prirodnim saveznikom zdravlja.

Voće ili povrće – da li je uopšte važno?
Paradajz, iako se u kulinarstvu koristi kao povrće, sa botaničke tačke gledišta spada u voće jer sadrži seme. Zanimljiv podatak dolazi iz 1893. godine, kada je Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država zvanično proglasio paradajz – povrćem, kako bi bio pravilno oporezovan.

Bez obzira na ovu klasifikaciju, jedno ostaje nepromenjeno: paradajz je izuzetno koristan. Sastavljen je od 95% vode, niskokaloričan (samo 18 kalorija na 100 g), a bogat je vitaminima C i K, folatom i kalijumom.

1. Zaštita za srce i krvne sudove

Paradajz je postao predmet brojnih istraživanja kada je reč o zaštiti kardiovaskularnog sistema. Pokazalo se da redovno konzumiranje ovog ploda može smanjiti rizik od srčanih oboljenja za čak 14%.

Za to je najzaslužniji likopen – snažan antioksidans koji paradajzu daje karakterističnu boju. Studije su pokazale da likopen:

  • snižava nivo LDL holesterola,

  • pomaže u kontroli krvnog pritiska,

  • deluje protivupalno na krvne sudove,

  • smanjuje rizik od stvaranja ugrušaka.

U jednoj studiji koja je obuhvatila više od 7.000 ispitanika, otkriveno je da dnevni unos od 82 do 110 grama paradajza može smanjiti rizik od razvoja povišenog pritiska za 36%.

Nutricionisti napominju da se likopen bolje apsorbuje ako se paradajz kombinuje sa zdravim mastima – poput maslinovog ulja ili avokada.

2. Podrška u borbi protiv malignih promena

Sve više podataka ukazuje na povezanost između redovnog unosa paradajza i smanjenog rizika od različitih oblika ozbiljnih oboljenja. Najubedljiviji rezultati dobijeni su kod:

  • raka prostate,

  • raka pluća,

  • raka želuca,

  • raka pankreasa.

U slučaju raka pankreasa, istraživanje Univerziteta u Montrealu navodi 31% manji rizik kod muškaraca koji imaju visok unos karotenoida.

Zanimljivo je da termički obrađen paradajz – kao što su sos, pire ili sok – često ima viši nivo dostupnog likopena nego sirov plod.

3. Mlađa koža uz pomoć prirodne zaštite

Studije su pokazale da paradajz ima i blagotvorno dejstvo na izgled i zdravlje kože. Likopen i beta-karoten deluju kao unutrašnja zaštita od UV zračenja.

U jednom istraživanju, osobe koje su svakodnevno konzumirale paradajz pire sa maslinovim uljem imale su i do 40% manje osetljivosti na opekotine od sunca.

Pored toga, vitamin C u paradajzu podstiče proizvodnju kolagena, čime se usporavaju vidljivi znaci starenja i poboljšava tonus kože.

4. Imuni sistem i zdravlje očiju

Paradajz je značajan izvor vitamina C, neophodnog za pravilno funkcionisanje imunog sistema. Samo jedan srednji paradajz pokriva 18% dnevne potrebe za ovim vitaminom. Uz to, sadrži i antioksidanse sa izraženim protivupalnim dejstvom.

Za zdravlje očiju, važni su lutein i zeaksantin – karotenoidi koji se akumuliraju u mrežnjači oka. Oni pomažu u zaštiti od štetnog plavog svetla i mogu smanjiti rizik od degenerativnih promena povezanih sa starenjem.

5. Zdravlje kostiju i kontrola telesne mase

Iako to nije uvek poznato, paradajz doprinosi zdravlju kostiju. Sadrži vitamin K, kalcijum i likopen, koji zajednički doprinose očuvanju gustine kostiju.

Zahvaljujući niskom kalorijskom sadržaju, visokom udelu vode i dijetetskih vlakana, paradajz pruža osećaj sitosti, a istovremeno podržava zdrav metabolizam. Hrom u njegovom sastavu može pomoći u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.

Istraživanja dodatno ukazuju da paradajz može smanjiti rizik od stvaranja kamenja u bubregu i žučnoj kesi, poboljšati pokretljivost spermatozoida i pozitivno uticati na varenje.

Praktični saveti za maksimalnu korist

Za najefikasniju apsorpciju hranljivih sastojaka, savetuje se sledeće:

  • Kombinujte paradajz sa zdravim mastima,

  • Ne bacajte koru i seme – tu je najviše antioksidanasa,

  • Ne izbegavajte termički obrađen paradajz,

  • Uključite različite boje – svaka nijansa sadrži drugačije kombinacije korisnih sastojaka.

Može li paradajz škoditi?

Kod preteranog unosa, može doći do blage promene boje kože (karotenoidna žućkastost), kao i do blage iritacije varenja kod osetljivih osoba. Takođe, kod osoba sa izraženim refluksom moguće je pogoršanje simptoma.

Umerena, raznovrsna ishrana ostaje osnov zdravlja.

Zaključak

Paradajz je više od ukusa u salati – on je svakodnevna investicija u zdravlje. Njegova sposobnost da podrži rad srca, očuva kožu, pomogne telu u borbi protiv bolesti i ojača imuni sistem čini ga jedinstvenim saveznikom svake ishrane.

Borba.info

Check Also

Nizak krvni pritisak kod starijih osoba: Prevencija i lečenje

Jednostavna vrtoglavica, gubitak apetita ili zamućen vid mogu biti jasan signal da je krvni pritisak …