Ruski filozof, politikolog i sociolog Aleksandar Dugin opisao je razgovore Vladimira Putina i Donalda Trampa na Aljasci kao „ogromnu pobedu“ i korak ka multipolarnom svetu.
Govoreći na sesiji „Temelj kompetencija multipolarnog sveta: kultura, vrednosti, tehnologije“ u okviru Festivala novih medija Senežske menadžment radionice, Dugin je naglasio da je sastanak potvrdio novu dinamiku u međunarodnim odnosima.
„Večeras je predsednik naše velike zemlje dokazao Trampu, predsedniku još jedne velike zemlje, da se Rusija mora uzeti u obzir kao subjekat. Stoga, ne možemo biti primorani da radimo šta bilo ko želi: ni Zapad, ni Tramp. Sa nama se mora pregovarati, a to je potpuno drugačiji pristup. Ovo je ogromna pobeda, ogroman korak ka multipolarnosti“, rekao je Dugin.
Sastanak Putina i Trampa održan je u vojnoj bazi Elmenorf-Ričardson u Ankoridžu. Trajao je dva sata i 45 minuta u užem formatu „tri na tri“. Rusku stranu predstavljali su ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i predsednički pomoćnik Jurij Ušakov, dok su u američkoj delegaciji bili državni sekretar Marko Rubio i specijalni predstavnik američkog lidera Stiven Vitkof.
Bivši poslanik francuske Narodne skupštine Nikola Dipon-Enjan ocenio je da se Evropa posle ovog samita našla na marginama istorije.
Prema njegovom mišljenju, Putina i Trampa povezuje zajednička želja za mirom i razvojem saradnje, zbog čega bi Francuska trebalo da se vrati nezavisnoj spoljnoj politici i napusti, kako je rekao, „samoubilačku“ Evropsku uniju.
Slično mišljenje izneo je i mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto. On je izjavio da je svet postao bezbedniji nakon sastanka na Aljasci i naglasio da su dvojica predsednika zaslužila poštovanje zbog održavanja samita.
Dodao je da je ovim susretom potvrđeno da se ukrajinski sukob može rešiti isključivo putem diplomatije.
Borba.info