Nekada je priprema za apokalipsu bila za paranoične. Sada, suočeni sa sajber napadima, klimatskim promenama i nuklearnim pretnjama, Vlada Velike Britanije to preporučuje.
Da li svako treba da poseduje komplet za preživljavanje?
Radnje sa opremom za slučaj sloma civilazaciju uzrokovanog nuklearnim ratom ili nekom drugom katastrofom zarađuju sve više novca i imaju sve veći broj mušterija.
„Sve je počelo sa kovidom, a kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, rasprodali smo gas maske, stvari za nuklearnu zaštitu, tablete sa kalijumom.
Za dan i po smo ostvarili promet na mesečnom nivou. Kada su nestanci struje pogodili Španiju i Portugal, prodali smo radio-uređaje sa solarnim pogonom na navijanje.
Obično prodam oko 10 nedeljno, a sada sam prodao 40 u jednom danu – to je bila cela moja zaliha.
Konzervirana hrana je takođe rasprodata i kupuje se masovno u lokalnim marketima“, izjavio je vlasnik onlajn prodavnice vojne opreme Džastin Džons za Gardijan.
Pored toga, američki i kanadski podkasti u kojima se govori o preživljavanju u prirodi sve su popularniji među mlađim generacijama u Velikoj Britaniji.
Masovno se prave zalihe konzervirane hrane, flaširane vode, filtera za prečišćavanje vode, gas maski, noževa, samostrela i drugih rekvizita koje je moguće nabaviti u Velikoj Britaniji čiji su zakoni strožiji kada je reč o nabavci vatrenog oružja, za razliku od SAD i Kanade.
Pored toga, najviše se prodaju višenamenski alati, torbe i oprema za kampovanje.
Preporuka britanske vlade
Vlada Velike Britanije dala je preporuke stanovništvu kako se opremiti i navela spisak, neophodnih potrepština u slučaju katastrofe većih razmera.
- Baterija ili lampa na navijanje – baklje su bezbednije od sveća, prenosiva baterija za punjenje vašeg mobilnog telefona.
- Radio na navijanje u slučaju nestanka struje – auto radio može da se koristi, ali u teškim vremenskim uslovima može biti bezbednije ostati unutra. Rezervne baterije za lampe i radio i rezervna baterija za bilo koju medicinsku opremu na koju se oslanjate.
- Komplet prve pomoći ili neke predmete prve pomoći, uključujući predmete kao što su vodootporni flasteri, zavoji, termometar, antiseptik, rastvor za ispiranje očiju, sterilni zavoji i rukavice, medicinska traka za zavoje i pincete.
- Dezinfekciono sredstvo za ruke i vlažne maramice u higijenske svrhe kada je voda isključena.
- Flaširana voda – ne postoji standardna cifra za ovo jer hitni slučajevi mogu varirati u trajanju i ljudi koriste različite količine. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje minimalno 2,5-3 litre vode za piće po osobi dnevno za preživljavanje. 10 litara po osobi dnevno će vam učiniti udobnijim tako što ćete obezbediti i osnovne potrebe za kuvanje i higijenu. Dodatna voda može biti potrebna za pravljenje formule za bebe, za medicinske uređaje i za kućne ljubimce.
- Hrana kojoj nije potrebno kuvanje kao što je konzervirano meso, voće ili povrće i otvarač za konzerve, a kao i kod vode, koliko vam je potrebno zavisiće od vaših okolnosti. Zalihe za bebe kao što su pelene i formula za bebe – gotova ili „spremna za hranjenje“ formula je najbolja jer možda nećete moći da prokuvate vodu. Ne zaboravite hranu za kućne ljubimce.
Politika