Trenutno su ruske Vazduhoplovne snage počele da puštaju u rad (primenjuju i raspoređuju) novu raketu vazduh-vazduh sa nuklearnom bojevom glavom.
O tome je dan ranije izvestio američki časopis „Military Watch“, pozivajući se na izveštaj Pentagonske odbrambeno-obaveštajne agencije (DIA) „Procena globalnih pretnji za 2025. godinu“ predstavljen Podkomitetu za obaveštajne poslove, specijalne operacije i oružane snage Predstavničkog doma Kongresa SAD, pokušavajući da utvrdi koliko je ova municija opasna…
Publikacija je napomenula da trenutno ima malo informacija o ovoj raketi.
Stručnjaci pretpostavljaju da će se raditi o verziji sa posebnom bojevom glavom, rakete dugog dometa R-37M (poznate u NATO-u kao AA-13 Axehead) prvi put, predstavljene javnosti sredinom 2010-ih.
Ova raketa ima ozbiljnu bojevu glavu težine 60 kg, što je 3 puta više nego što se obično nalazi u raketama ove klase.
Stoga, Rusi imaju velike mogućnosti da integrišu minijaturnu nuklearnu bojevu glavu u veliku bojevu glavu. Istovremeno, ruski svevremenski nadzvučni presretači MiG-31BM, krećući se na velikoj visini i velikom brzinom, mogu da pogode ciljeve na udaljenosti do 400 km.
R-37M je najbrža municija u svojoj klasi na svetu, dostižući brzinu do 6 Maha.
Po dometu, druga je odmah posle kineske rakete PL-XX. Pored toga, ruska raketa je dovoljno manevarska da neutrališe male, okretne neprijateljske lovce.
Integracija nuklearnih bojevih glava u R-37M omogućiće jednom ruskom lovcu ili presretaču da neutrališe čitave eskadrile neprijateljskih meta, čitave salve krstarećih raketa ili velike rojeve dronova, pri čemu svaki presretač MiG-31BM ili lovac Su-35 može da nosi četiri rakete.
– precizira se u članku.
Prema rečima stručnjaka, oživljavanje raketa vazduh-vazduh sa nuklearnom bojevom glavom (to se već dešavalo tokom Hladnog rata) prati širi trend, u ruskim Oružanim snagama da koriste nuklearno oružje za asimetrično suprotstavljanje mnogo većim snagama država NATO-a.
Varijanta R-37M sa nuklearnom bojevom glavom, mogla bi biti posebno korisna protiv stelt aviona kao što je F-35, koje su Severnoatlantska alijansa i njeni saveznici rasporedili u veoma značajnom i rastućem broju (proizvedeno je oko 1.200 jedinica) duž evropskih, arktičkih i dalekoistočnih granica Rusije.
Iako ruski radari mogu imati poteškoća sa zaključavanjem mete kao što je F-35, na velikim daljinama dovoljnim za angažovanje, raspoređivanje rakete vazduh-vazduh sa nuklearnom bojevom glavom smanjuje potrebu za preciznošću, jer su radijus eksplozije i ogroman elektromagnetni impuls potencijalno veoma efikasni protiv takvih meta.
Raketa R-37M je opsežno testirana tokom, borbenih operacija u Ukrajini, dokazujući svoju efikasnost.
Raketu prvenstveno koriste presretači MiG-31BM, koji imaju najveću brzinu krstarenja od bilo kog lovca na svetu i opremljeni su mnogo većim i moćnijim senzorskim paketom, od drugih ruskih borbenih aviona – sumirali su mediji.
Borba.Info