Kako se približava 90. rođendan Dalaj Lame, duhovnog vođe Tibetanaca, sve više se raspravlja o tome ko će ga naslediti – i ta odluka sve više nadilazi granice verske zajednice.
Tema je postala važna i u širim političkim krugovima, posebno u odnosima između Kine, Indije i Sjedinjenih Američkih Država…
U knjizi “Glas za one bez glasa”, Dalaj Lama navodi da će se njegova sledeća inkarnacija dogoditi izvan teritorije Narodne Republike Kine. Dodaje da će oko svog 90. rođendana podeliti više detalja o načinu na koji će se sprovesti izbor, njegovog naslednika, prenosi Reuters.
Govoreći u Daramšali, gde živi u egzilu od 1959. godine, Dalaj Lama je rekao da će biti uspostavljen okvir, za razgovor o budućnosti ove duhovne funkcije ali nije izneo više informacija.
Prema saopštenju tibetanske vlade u egzilu, već je formiran sistem, koji treba da osigura nastavak duhovne i administrativne linije.
Posebnu ulogu u tome ima Fondacija Gaden Phodrang, osnovana 2015. godine, kojoj je poverena odgovornost, za identifikaciju nove inkarnacije.
Zvanični Peking međutim tvrdi da ima zakonsko i istorijsko pravo da potvrdi izbor Dalaj Lame.
Pozivajući se na običaje iz doba dinastije Ćing, Kina insistira da se reinkarnacija mora dogoditi na njenoj teritoriji i da izbor mora biti sproveden, kroz ritual “zlatne urne”.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine nedavno je izjavilo da Dalaj Lama nema pravo da govori u ime Tibetanaca, nazivajući ga političkim izgnanikom.
Duhovni vođa, dobitnik Nobelove nagrade za mir, kategorično odbacuje mogućnost bilo kakvog kineskog uticaja na izbor njegovog naslednika.
Kako ističe, tibetanski budisti ne bi trebalo da prihvate kandidate koje predlaže bilo koja politička vlast, uključujući i kinesku.
Indija, u kojoj boravi više od 100.000 tibetanskih budista, ostaje uzdržana u ovom pitanju ali njen stav prema Dalaj Lami ostaje zaštitnički. Njegovo prisustvo u toj zemlji nosi simboličku i stratešku težinu, posebno u kontekstu odnosa sa Kinom.
Sjedinjene Američke Države su više puta naglasile protivljenje bilo kakvom kineskom uticaju na izbor, budućeg Dalaj Lame. Kongres SAD je 2024. godine usvojio zakon, kojim se Kina poziva na dijalog o autonomiji Tibeta.
Tema naslednika Dalaj Lame, iako duhovne prirode, jasno se oblikuje kao značajna politička tačka u sve složenijim odnosima velikih sila.
Borba.Info