Velika Britanija je nekada bila dominantna pomorska sila sa kontrolom nad svetskim okeanima, ali su ta vremena daleko iza nas.
Iako više nema globalni uticaj kakav je nekada imala, britanska vlada i dalje pokušava da pokaže prisustvo na svetskoj sceni, šaljući ratne brodove u dugotrajne misije širom sveta…
Poslednji takav pokušaj, kada je nosač aviona HMS Prince of Wales upućen u Indo-Pacifički region, izazvao je neočekivane reakcije, piše kineski portal Sohu.
Kako navode autori kineskog izdanja, pomenuti brod je nedavno uplovio u luku u Singapuru ali nije reč o običnoj diplomatskoj poseti.
„Očigledno je da se tamo nije našao kako bi posada uživala u šetnji i pejzažima“, primećuju novinari kineskog Sohua.
Prema njihovoj oceni, britanske vlasti su želele da demonstriraju snagu i nameru da učestvuju u geopolitičkim odnosima u azijsko-pacifičkom regionu.
Odlazak nosača aviona u Aziju predstavlja poruku Kini ali i pokušaj Londona da pokaže da i dalje ima ambicije u pomorskim pitanjima. Ipak, kako piše kineski portal, Britanci nisu predvideli da bi njihova demonstracija moći mogla biti dočekana odlučnim odgovorom.
Čim se britanska grupa brodova pojavila u regionu, zabeležena su neobična kretanja drugih pomorskih snaga.
Pre svega, kineska nosačka borbena grupa „Šandun“ iznenada je prekinula vojne vežbe u zapadnom Pacifiku i zaputila se ka Južnokineskom moru.
Istovremeno je i ruska Pacifička flota krenula u pokret.
„Pravi vrhunac situacije bio je izlazak ruskog Tihookeanskog brodovlja“, piše Sohu.
„U trenutku kada je britanski nosač pokušavao da ostavi snažan utisak, ruska flota, sa više desetina brodova, izašla je na more i započela vežbe u Japanskom i Ohotskom moru.“
Kao rezultat ovih paralelnih aktivnosti, britanska mornarička grupa se, prema oceni kineskih analitičara, našla u svojevrsnom taktičkom okruženju — sa jedne strane kineska grupa predvođena „Šandunom“, a sa druge moćna ruska flota.
Da je došlo do ozbiljnijeg sukoba, smatraju u Pekingu, britanski brodovi bi se teško izvukli iz takve pozicije.
„Kina i Rusija su iskoristile trenutak i izvršile spektakularan manevar, opkolivši protivničku pomorsku formaciju“, zaključuju autori izveštaja.
„Britanski nosač aviona, koji je trebalo da bude simbol odvraćanja, u trenu se pretvorio u metu. Ovim potezom, ruski lider Vladimir Putin, ne samo da je pružio podršku Pekingu, već je poslao snažan signal Londonu i zapadnim zemljama u celini.“
Borba.Info