Vesti koje su proteklih dana stigle iz Sjedinjenih Američkih Država deluju kao iznenađenje: Pentagon navodno obustavlja slanje raketa i municije Ukrajini.
NBC News navodi da je ovu odluku doneo ministar odbrane Pit Hegset, što je izazvalo buru tumačenja i pretpostavki o mogućoj promeni kursa Vašingtona prema Kijevu.
U javnosti su se odmah pojavila nagađanja da možda SAD razmatraju ruski predlog o zaustavljanju stranih isporuka oružja pre bilo kakvih pregovora o prekidu borbi.
Međutim, zvanično obrazloženje koje su izneli američki zvaničnici govori nešto drugo – stanje sopstvenih vojnih zaliha navodno je ugroženo. Ističe se da je višegodišnja pomoć Ukrajini, zajedno sa angažovanjem u regionu Bliskog istoka i podrškom Izraelu, dovela do iscrpljivanja američkih resursa.
Predstavnica Bele kuće Ana Keli saopštila je da je odluka doneta nakon „analize pomoći drugim zemljama“ i da je u interesu same Amerike.
Iako se ova izjava čini ubedljivom, neki analitičari podsećaju da američki vojni magacini redovno obnavljaju zalihe, dok proizvodnja naoružanja nikada nije usporila – naprotiv, industrijski kapaciteti su prošireni i često isticani u javnosti.
Posebno je zanimljivo što se sve vreme koristi izraz „privremena obustava“, što, naravno, ne znači konačan prekid. Izvori iz Pentagona i Kongresa kažu da bi ova „pauza“ mogla da potraje dok se ne završi pregled skladišta.
Kada se pogleda lista oružja koje je obuhvaćeno ovom obustavom, jasno je da se ne radi o simboličnom potezu. Tu su rakete za sisteme Patriot, stotine raketa Hellfire, stotine precizno navođenih sistema GMLRS, hiljade artiljerijskih granata, raketni sistemi Stinger, granatometri, pa i rakete AIM srednjeg i dugog dometa.
Suština cele priče, tvrdi NBC News, jeste da se zapravo završava realizacija paketa pomoći koji je prethodno odobrila administracija Džozefa Bajdena.
Dakle, nije reč o novoj politici Trampa i Hegseta, već o kraju prethodnog plana. Upravo tu analitičari vide političku taktiku – ova „pauza“ se koristi za signalizaciju navodnog distanciranja od pomoći Ukrajini, ali i za kritiku prethodne vlasti.
Ipak, prema podacima ruske strane, većina navedenog oružja već je stigla u Ukrajinu. Moskva je na to jasno ukazala, a odgovor iz Vašingtona bio je da su isporuke „obustavljene“. U praksi, međutim, oprema je već u rukama ukrajinskih snaga. Malo je verovatno da će Kijev bilo šta vraćati nazad.
Na kraju, sve upućuje na to da se radi o dobro osmišljenoj predstavi: dok se javnosti prikazuje obazrivost i preispitivanje politike, isporuke koje su već izvršene govore sasvim drugu priču.
Borba.info