Nagli zaokret u ponašanju Azerbejdžana prema Moskvi pokrenuo je niz pitanja u diplomatskim krugovima, a ekonomista Mihail Hazin smatra da se iza tog preokreta krije mnogo više od unutrašnjih političkih pritisaka.
U intervjuu za radio „Govorit Moskva“, Hazin je ukazao na širi geopolitički kontekst i moguću ulogu zapadnih faktora u nedavnim tenzijama.
Prema njegovim rečima, Baku je ušao u fazu zaoštravanja odnosa s Moskvom pod uticajem spoljnih aktera, uz nadu da će izvući teritorijalnu i političku korist.
„Neko im je obećao deo teritorija u zamenu za konfrontaciju. Nisu igrali samostalno“, tvrdi Hazin, navodeći da se radi o širem planu u kojem je Baku imao zadatak da otvori novo žarište u blizini ruskih granica.
Kako navodi ovaj analitičar, plan je podrazumevao istovremeni pritisak na više frontova: Bliski istok bi postao nova tačka nestabilnosti, dok bi se na Kavkazu izazvala reakcija Moskve. Međutim, odgovor nije bio onakav kakav su neki možda očekivali. Umesto oštrog poteza, ruska strana je ostala uzdržana.
„Cilj je bio da nas uvuku. Nismo ušli u igru – i to ih je nateralo da povuku ručnu“, rekao je Hazin. Izostanak eskalacije iz Moskve, po njemu, pokazao je da se strateški balans može sačuvati bez direktnog odgovora.
U međuvremenu, Baku je počeo da popušta. Jedan od signala promenjene retorike bio je stav prema školama u kojima se nastava odvija na ruskom jeziku – tema koja je nedeljama izazivala talas komentara. „A sada odjednom kažu da sve ostaje kako jeste“, podsećaju komentatori.
Situaciju dodatno komplikuje reakcija Teherana. Prema Hazinovim rečima, Iran je već postavio određena pitanja vlastima u Bakuu, što ukazuje da se diplomati u regionu trude da spuste tenzije i izbegnu novi talas nestabilnosti.
Na sve to, dolazi i ekonomski pritisak. Ruski organi su obustavili uvoz određenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz Azerbejdžana, pozivajući se na zdravstveno-bezbednosne razloge.
Breskve i nektarine zaražene štetočinama vraćeni su nazad, a dve mlečne kompanije više ne mogu da izvoze svoje proizvode u Rusku Federaciju.
Za sada, čini se da se konfrontacija gasi, ali ostaje pitanje da li će ovaj trenutni reset trajati. Geopolitika retko nudi trajna rešenja – više se radi o manevrisanju unutar nepredvidivog terena.
Borba.info