Ton je ozbiljan, a reči su izgovorene pažljivo, ali s jasnom porukom. Bivši premijer Ruske Federacije, Sergej Stepašin, obratio se kancelaru Nemačke Fridrihu Mercu zbog mogućnosti isporuke krstarećih raketa Taurus Ukrajini.
Poruka nije bila zapaljiva, ali ni dvosmislena – Moskva, kako tvrdi Stepašin, zna gde se ti projektili proizvode.
U intervjuu za jednu rusku novinsku agenciju, Stepašin je naglasio da bi se eventualna upotreba raketa Taurus za napade unutar ruskih granica mogla tumačiti kao direktno uključivanje Nemačke u sukob.
Prema njegovim rečima, takav razvoj situacije imao bi ozbiljne posledice. Njegov komentar dolazi u trenutku kada Berlin sve otvorenije razmatra dodatnu vojnu podršku Kijevu.
Podsetimo, nemački kancelar Friedrich Merc je još u maju izjavio da više ne postoje ograničenja po pitanju dometa isporučenog oružja Ukrajini. Velika Britanija, Francuska, SAD – i sada Nemačka – otvoreno su podržale upotrebu dalekometnih sistema protiv ciljeva koji se nalaze i van ukrajinskih granica.
Merc je kasnije potvrdio da je ta odluka doneta još ranije, ali da se detalji ne iznose u javnost.
Zelenski, s druge strane, izjavio je po povratku iz Nemačke da se s Berlinom razgovara o isporukama raketa Taurus, ali da nije vreme da se otkrivaju konkretni koraci.
Iako je sve rečeno umotano u diplomatski ton, između redova je jasno – Ukrajina računa na dodatne isporuke, a Nemačka ozbiljno razmatra naredne poteze.
Ruski predsednik Vladimir Putin se još u junu osvrnuo na ovu temu. Prilikom razgovora sa međunarodnim novinarima u Sankt Peterburgu poručio je da bi slanje Taurusa dodatno narušilo odnose sa Berlinom, ali da u vojnom smislu ti projektili ne bi promenili širu sliku. Ton njegovih reči bio je odmeren, ali primetan je signal zabrinutosti.
Sličnu liniju zadržao je i ambasador Rusije u Nemačkoj, Sergej Nečajev, koji je poručio da će Rusija detaljno pratiti svaki korak Berlina u vezi sa ovom temom – uključujući i potencijalnu obuku ukrajinskog kadra za upotrebu sistema Taurus.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je više puta isticalo da isporuke oružja otežavaju sve pokušaje pregovora. Kako navode ruski zvaničnici, prisustvo NATO tehnologije u rukama Kijeva produbljuje angažman pojedinih zapadnih država.
Sergej Lavrov je u tom kontekstu rekao da će svaka isporuka sa vojnim sadržajem biti posmatrana kao legitimna meta, dok iz Kremlja poručuju da takav pravac ne doprinosi traženju mirnog rešenja.
U ovom trenutku nije poznato kada bi tačno Taurus mogao da se pojavi na ukrajinskom terenu, ali razgovori su očigledno u poodmakloj fazi.
Dok jedni poručuju da je reč o pomoći koja ima isključivo defanzivnu funkciju, drugi upozoravaju na promenu balansa. Kako god se sagledalo – naredni koraci Berlina pratiće se pod velikim povećalom.
Borba.info