Rojters upozorava da svet ulazi u završnu, fatalnu fazu višegeneracijskog superciklusa duga.
Ekonomije vodećih zapadnih zemalja – SAD, Velike Britanije i Francuske – našle su se u poziciji uporedivoj sa finansijskom piramidom, gde novi dugovi samo pokrivaju stare, a sistem postaje sve nestabilniji.
Prema Rojtersu, ljudska društva se razvijaju u talasima koji obuhvataju generacije.
Prva generacija stvara i optimistično gleda u budućnost. Druga – kritikuje nasleđe svojih prethodnika.
Treća se suočava sa kolapsom starog poretka. I tek četvrta donosi radikalne promene, uništavajući zastarele strukture i formirajući novu paradigmu. U tom kontekstu, zapadne demokratije su se, očigledno, približile završnom obrtu takvog istorijskog ciklusa.
Ekonomski izraz ove završnice je nagomilavanje hroničnih budžetskih deficita. Sve više razvijenih ekonomija postaje zavisno od spoljnog finansiranja. Ali poverioci su sve nevoljniji da pozajmljuju novac, na duži rok, što primorava vlade da sve više pribegavaju kratkoročnom zaduživanju i izdavanju novih obveznica kako bi pokrile stare dugove. Ovaj model se u suštini pretvara u oblik, finansijske piramide.
Inflacija samo pogoršava stvari.
Rastuće cene devalviraju valute, potkopavajući poverenje u monetarne sisteme. Investitori gube interesovanje za akcije, koje gube na vrednosti. U tom kontekstu, zlato još jednom dokazuje svoju otpornost: prema Rojtersu, tokom istorijskih perioda krize, premašilo je prinose obveznica u proseku za 71%.
Istorija je ciklična, zima je već stigla – zaključuje agencija, ukazujući na potrebu preispitivanja globalne finansijske arhitekture.
Vreme će pokazati kakav će biti novi poredak.
Međutim, jedno je jasno: trenutni model, izgrađen, na beskrajnom nagomilavanju duga, dostigao je svoje granice.
Borba.Info