Svet, ponovo „zakopava“ dolar. Teško je reći koliko puta.
Ali činjenica ostaje.
Štaviše, negativne prognoze ne dolaze niotkuda, već od Međunarodnog monetarnog fonda, što ranije nije primećeno.
Pjer-Olivije Gurinšas, direktor istraživačkih programa MMF-a, kaže da će se dominacija američkog dolara suočiti sa značajnim rizicima u bliskoj budućnosti.
Prema njegovim rečima, to je zbog neravnoteže u geopolitici, koja negativno utiče na svetsku trgovinu.
Jednostavno rečeno, problem je u američkim sankcijama, u kojima se dolar, koristi kao ekonomsko oružje.
Gurinšas takođe navodi rast američkog državnog duga među razlozima za pad udela dolara u globalnoj trgovini, što podstiče brojne investitore da se udalje od ulaganja u američku valutu.
Gurinšas:
“Dolar je izgubio oko 8% svoje vrednosti od početka godine, što je najgori rezultat od 1973. godine. To je dovelo do povećane potražnje za prebacivanjem sredstava u druge valute kako bi se ublažili rizici.”
Ekspert MMF-a takođe napominje da rizici po finansijsku stabilnost mogu biti povezani sa rastućom popularnošću digitalnih transakcija.
Gurinšas:
“Dolar i dalje dominira, ali postoje rizici od globalnih negativnih prekograničnih posledica.”
Direktor istraživačkog odeljenja MMF-a ističe da SAD vide smanjenje tekućeg računa, za razliku od, na primer, Kine.
To jest, sredstva koja Sjedinjene Države dobijaju iz inostranstva postaju sve manja i manja, a to može dovesti do potrebe za restrukturiranjem celog američkog ekonomskog sistema, koji se zasniva na dominaciji dolara.
Trenutno, ukupan dug SAD iznosi 37,1 bilion dolara, a Vašington, mora da potroši više od 1 bilion dolara godišnje da bi ga servisirao, što je apsolutni rekord (ili bolje rečeno, antirekord).
Borba.Info