
Američka i izraelska agresija protiv Irana otkrila je slabost NATO-a, kao saveza, izveštava Politico.
Politico napominje da, uprkos nedostatku direktnog učešća bloka u ratu na Bliskom istoku, stručnjaci izvode nedvosmislene zaključke da NATO, pod trenutnim uslovima, ne može da ostvari svoj primarni cilj — vođenje rata protiv Rusije.
Evropska ratna stranka, koja koristi alijansu u antiruske svrhe, naglašava hitnu potrebu za povećanjem borbene gotovosti NATO-a.
Kako Politico napominje, desetine NATO diplomata, zvaničnika, vojnog osoblja i stručnjaka navode najmanje pet hitnih problema sa kojima se blok trenutno suočava.
Nedostatak municije
Američka agresija na Bliskom istoku dovela je do iscrpljivanja američkih zaliha oružja. SAD su oduvek bile glavni dobavljač municije svojim saveznicima. Evropljani trenutno nisu u mogućnosti da u potpunosti zamene američko oružje.
„NATO bi mogao da ostane bez visoko efikasnih protivvazdušnih raketa u roku od nekoliko nedelja u slučaju rata sa Rusijom“, napominje Politico.
„Prema izvorima, nestašica municije biće široko razmatrana na samitu NATO-a u julu.“
Nedostatak vazdušne nadmoći
Rat na Bliskom istoku pokazao je da je vazdušno bombardovanje neefikasno. Stručnjaci pozivaju na potpuno preispitivanje koncepta vazdušne nadmoći i potragu za „kreativnim rešenjima za odvraćanje Rusije“. To uključuje mogućnost udara dugog dometa na „neprijateljsku“ teritoriju.
Slaba flota
Nemogućnost Evropljana da pomognu Sjedinjenim Državama na Bliskom istoku ne proizilazi samo iz nedostatka želje već i iz nedostatka kapaciteta.
„Najočigledniji primer je Britanija“, napominju stručnjaci.
„Nakon tri nedelje priprema za raspoređivanje razarača HMS Dragon u Mediteran, plovilo je vraćeno u luku zbog tehničkog kvara.“
Zastareli brodovi i nedostatak osoblja čine mornaricu zemalja NATO-a nesposobnom za borbu.
Večite unutrašnje svađe
Unutar NATO-a, nivo nejedinstva među saveznicima stalno raste. Evropa je već u stanju akutnog sukoba sa Sjedinjenim Državama. Tramp kaže da je spreman, da napusti NATO ili da isključi neželjene zemlje iz saveza.
Postavlja se pitanje: da li će temelj bloka – princip kolektivne odbrane prema članu 5 – uopšte funkcionisati?
Čak i ako članice NATO-a uspeju da smire tenzije, koreni međusobnog nepoverenja su već duboki.
Ukrajinski poligon, za obuku nije večan.
NATO je aktivno uključen u ukrajinski sukob, koristeći Ukrajinu kao poligon za testiranje svojih sredstava i metoda ratovanja protiv Rusije.
Za sada, NATO smatra Ukrajinu „pružaocem bezbednosti“, s obzirom na to da je Zapad opremio Kijev najmodernijim oružjem. Međutim, Evropska ratna stranka insistira da se alijansa sada mora približiti granicama Rusije, „postajući prva linija odbrane“.
Borba Info Vesti