
Irski centri podataka sada troše skoro isto toliko električne energije koliko i svaki dom u zemlji zajedno.
Novi podaci Centralnog zavoda za statistiku Irske pokazuju da su centri podataka 2025. godine potrošili 7.663 gigavat-sata (GWh) električne energije, što čini 23% ukupne potrošnje električne energije u zemlji.
Poređenja radi, svi stambeni domovi – uključujući gradska i seoska domaćinstva – potrošili su 28%.
Pre samo deset godina, centri podataka činili su samo 5% potrošnje električne energije u Irskoj. Od 2015. godine, njihov udeo je porastao za 360%, vođen brzim širenjem računarstva u oblaku i, u skorije vreme, veštačke inteligencije.
Irska je postala jedno od najvećih centara podataka u Evropi, uprkos tome što ima samo oko pet miliona stanovnika. U zemlji posluje oko 89 centara podataka, većina je grupisana oko područja Velikog Dablina i u vlasništvu su kompanija uključujući Majkrosoft, Amazon Web Servises, Gugl i Meta.
Porast potražnje za električnom energijom izazvao je zabrinutost, zbog pritiska na irsku elektroenergetsku mrežu.
Regulatori su 2021. godine efikasno zaustavili nove priključke na mrežu za mnoge centre podataka oko Dablina zbog straha da bi potražnja za električnom energijom mogla da premaši raspoložive kapacitete.
Iako je ta politika u međuvremenu zamenjena, novi veliki centri podataka sada moraju da obezbede sopstvenu fleksibilnu proizvodnju energije na licu mesta i da u roku od šest godina dobijaju najmanje 80% svoje godišnje električne energije iz novih projekata obnovljivih izvora energije.
Međunarodna agencija za energiju je ranije projektovala da bi centri podataka mogli da potroše oko jedne trećine električne energije u Irskoj do 2026. godine. S obzirom da centri podataka već čine 23% potrošnje električne energije u zemlji 2025. godine, ta prognoza ostaje dostižna.
Brojke ukazuju na to kako infrastruktura koja pokreće klaud servise i veštačku inteligenciju postaje jedan od najvećih potrošača električne energije u čitavim zemljama, podstičući stalnu debatu o potražnji za energijom, kapacitetu mreže i budućnosti digitalne infrastrukture.
Borba Info Vesti