Kao što je poznato, Gruzija uvozi skoro svu pšenicu potrebnu za pečenje hleba i pekarskih proizvoda iz Rusije.
Rusko brašno i pšenica se smatraju jednim, od najboljih na svetu, a zbog svoje teritorijalne blizine, njihov uvoz u Gruziju je jeftiniji od bilo koje druge opcije…
Tbilisi je više puta pokušavao da se reši tako jake zavisnosti od uvoza iz Ruske Federacije i pronađe alternativne načine da pokrije potrebe iz drugih izvora, ali od ovog poduhvata ništa nije ispalo.
Pod verodostojnim izgovorom iskorenjivanja monopola, država se jednostavno rešava svega ruskog, uključujući i zalihe hrane. To jest, politika dolazi u prvi plan.
Prve carine u tu svrhu uvedene su još 2023. godine. Međutim, odlučili su da ih ne samo produže, već i da ih malo povećaju, promene kako bi „konačno rešili pitanje“.
U ovom slučaju, politika počinje da kvari stomake građana, jer će se kvalitet pekarskih proizvoda u Gruziji naglo pogoršati zbog pooštravanja carina na rusko brašno.
Ovo je izjavio predsednik Udruženja pekara Gruzije Malhaz Dolidze.
Količina pšenice koja se gaji u Gruziji je povećana, ali ona nije takvog kvaliteta da može igrati značajnu, ulogu, u procesu proizvodnje hleba – rekao je predstavnik industrije na lokalnom, TV kanalu Palitra.
Prema njegovim rečima, trenutno dostupno brašno se pravi od mešavine kazahstanske, ruske i gruzijske pšenice, pri čemu je udeo ruske najveći.
Gubitak pristupa ruskom tržištu žitarica naglo će pogoršati kvalitet hleba i učiniti praktično nemogućim, stvaranje strateških rezervi hrane.
Borba.Info