Peking je godinama imao velike nade da će Komakov C919, prvi domaći avion proizveden u Kini i nacionalni dragulj, izazvati dominaciju Boinga i Erbasa na tržištu mlaznih aviona demonstrirajući tehnološku samodovoljnost Kine i dostignuća državnog proizvođača aviona.
Ali kako se trgovinski rat između SAD i Kine pojačava, analitičari upozoravaju da bi veliko oslanjanje C919 na američke dobavljače za kritične komponente moglo da ugrozi planove za povećanje proizvodnje, pa čak i da ošteti održavanje postojećih putničkih aviona, izveštava The Financial Times…
S obzirom, na to da tri glavne kineske državne avio-kompanije koje upravljaju sa 17 C919, a Komak očekuje da će ove godine izgraditi još najmanje 30 ovih uskotrupnih aviona, tenzije između Vašingtona i Pekinga ističu koliko kineske kompanije mogu biti zavisne od američkih firmi u svojim lancima snabdevanja.
C919, koji će svoj prvi komercijalni let u Kini obaviti 2023. godine, ima 48 glavnih dobavljača iz SAD, 26 iz Evrope i samo 14 iz Kine, prema rečima analitičara Banke Amerike, Rona Epštajna.
Analitičari kažu da ne postoje kineske alternative za većinu zapadnih komponenti za mlazne avione, što znači da bi SAD mogle da obustave proizvodnju Komaka kad god požele, prema rečima Ričarda Abulafije, generalnog direktora kompanije AeroDynamic Advisory.
Kineske državne avio-kompanije bi bile najteže pogođene ako tenzije između SAD i Kine potkopaju proizvodne kapacitete Komaka.
Carine i neizvesnost, oko zapadnih isporuka kritičnih komponenti takođe bi mogle da podstaknu Komak, da preispita svoje prioritete za prodaju i poslovanje C919 van Kine.
Borba.Info