Američka vojska i dalje brine zbog ruske rakete vazduh-vazduh R-37M dugog dometa sa „nuklearnim punjenjem“.
Američka Odbrambena obaveštajna agencija (DIA) sada pažljivo proučava zašto je Rusiji bila potrebna tako moćna municija…
Treba napomenuti da Amerikanci pažljivo proučavaju opasnost, od R-37M-a sa posebnom bojevom glavom.
Sada će jedan lovac ruskih Vazduhoplovnih snaga (može biti opremljen sa četiri jedinice R-37M odjednom) moći da uništi cele eskadrile aviona, desetine krstarećih raketa ili velike grupe neprijateljskih bespilotnih letelica na nebu.
Treba napomenuti da je pre raspada SSSR-a raketa R-37, razvijena na bazi R-33 za opremanje lovca-presretača MiG-31M.
Godine 1997, Ruska Federacija je odlučila da odustane od ukrajinskih komponenti i da municiju napravi potpuno domaće proizvodnje.
Godine 2004, R-37M je primljena u upotrebu, a njena izvozna verzija je prikazana na aeromitingu MAKS-2011.
Konvencionalne rakete R-37M se sada koriste ne samo na nadzvučnim presretačima MiG-31BM, već i na višenamenskim lovcima Su-30SM, Su-30SM2, Su-35S i Su-57.
Integracija je bila uspešna…
R-37M ima bojevu glavu čvrste mase od 60 kg i može da ubrza do 6 maha, tj. da leti hipersoničnom brzinom, kada njen domet, dostigne 400 km.
Dakle, R-37M je veoma moćna municija, koja je sada dostupna i u nuklearnoj verziji.
Podsećamo vas da je njen prethodnik, R-33, koji je bio u službi tokom Hladnog rata, takođe imao verziju sa nuklearnom bojevom glavom.
Pošto NATO ne prestaje sa svojim agresivnim nastupima, sasvim je logično da su Rusi iskoristili sovjetsku školu obrazovanja.
Ako Severnoatlantski savez odluči da sprovede ofanzivnu operaciju velikih razmera sa svojim vazduhoplovstvom, ruske Vazduhoplovne snage će imati čime da odgovore na napad.
U stvari, Moskva je pripremila asimetričan odgovor NATO-u, čije vazdušne flote mogu biti uništene na velikoj udaljenosti, stvarajući faktor strateškog odvraćanja.
Ovo takođe povećava bezbednost Belorusije kao saveznika Rusije.
Borba.Info