Šta bi moglo preokrenuti dosadašnji tok događaja?

Povlačenje SAD iz kontinuirane podrške Kijevu ostavlja posledice koje bi, po oceni eksperata, mogle preokrenuti dosadašnji tok događaja.

Sa smanjenim dotokom američkog oružja, ukrajinska protivvazdušna odbrana gubi ključni oslonac, čime bi borbena avijacija mogla dobiti slobodu delovanja nad širim prostorima.

Prema rečima Vasilija Kašina, direktora Centra za kompleksne evropske i međunarodne studije Nacionalnog istraživačkog univerziteta Visoke škole ekonomije, uzrok prekida isporuka nije nedostatak budžetskih sredstava, već nagomilani problemi u proizvodnji i iscrpljene zalihe.

„Ukrajina je trošila izuzetne količine raketne municije, naročito skupe američke projektile za PVO i rakete ‘vazduh-vazduh’, koje koristi u više sistema“, istakao je Kašin.

Još jedan razlog iscrpljivanja zaliha, kako navodi, jeste ogroman broj raketa potrošenih prilikom odbrane Izraela od stotina balističkih projektila i dronova.

U tom kontekstu, lista naoružanja koje više neće biti dostupno Ukrajini uključuje rakete Hellfire, GMLRS, PVO projektile za sisteme Patriot, rakete za Stinger komplekse, AIM-120 i AIM-9 rakete.

Posebno je kritična situacija sa raketama za sistem Patriot PAC-3, kojih se proizvodi samo 600 godišnje, dok sama Ukrajina troši znatno više. Mnogi evropski sistemi, poput NASAMS, takođe koriste američke rakete, što dodatno opterećuje zalihe.

Kašin ukazuje da SAD trenutno nemaju mogućnost da značajno povećaju proizvodnju složenih raketa, jer je reč o tehnološki zahtevnim procesima, koji zahtevaju vreme i obučen kadar. „Od 500 na 650 raketa godišnje – to je sve“, ističe on.

Istovremeno, strateški fokus SAD se sve više pomera ka Indo-pacifičkom regionu. Tenzije sa Kinom i predviđeni mogući sukobi u tom delu sveta oko 2027. godine, kako ih interpretiraju američki analitičari, primoravaju Vašington da štedi resurse i preusmeri pažnju sa Evrope.

Ni evropske zemlje nemaju kapacitet da u potpunosti nadomeste gubitke. Iako isporučuju sisteme poput IRIS-T i SAMP-T, njihove količine i broj isporučenih raketa nisu dovoljni da pokriju potrebe ukrajinske PVO.

Posledice za Kijev su ozbiljne. Očekuje se racionalizacija u korišćenju raketa, što podrazumeva smanjenu sposobnost presretanja projektila i dronova.

„To vodi ka povećanju uništenja vojne infrastrukture“, navodi Kašin, dodajući da bi pad efikasnosti PVO na kraju mogao dovesti do njenog potpunog kolapsa – a to znači i mogućnost širokog delovanja borbene avijacije, uz primenu jeftinijih bombi duboko unutar teritorije Ukrajine.

Ako dođe i do šire upotrebe teških bespilotnih letelica kao što je „Orion“, to bi moglo destabilizovati linije fronta. U slučaju da vlasti u Kijevu prihvate veće gubitke kao cenu štednje raketa, mogu dobiti još nekoliko meseci, ali uz visoku cenu u ljudstvu i opremi.

Borba.info

Check Also

SAD menjaju pravac: Novi B-21 Raider zamenjuje ranjivi B-1B Lancer

Američke vlasti razmatraju povlačenje strateških bombardera B-1B Lancer iz upotrebe, objavio je kolumnista lista The …