Veza između raka i ishrane je utvrđena, ali istovremeno veoma komplikovana, kao i sama bolest.
Mnoga istraživanja tokom poslednjih nekoliko decenija pokazala su da određene namirnice i hranljive materije mogu pomoći u sprečavanju ili obrnuto, doprineti određenim vrstama raka…
Iako postoje mnogi faktori koje ne možete promeniti da biste modifikovali rizike od raka, kao što su geni i određeni faktori okoline, postoje i drugi faktori koje možete promeniti, kao što su vaša ishrana i telesna težina.
SADRŽAJ
Telesna težina
Prerađeno i crveno meso
Antioksidansi
Glikemijski indeks
Ishrana i način života
Telesna težina
Prekomerna težina i gojaznost povezani su sa povećanim rizikom od preko 10 vrsta raka, kao što su rak dojke (postmenopauza) rak debelog creva i rak jajnika. U studiji sprovedenoj na 5 miliona ljudi, utvrđeno je da povećanje BMI od, oko 1 kg/m2 može godišnje dovesti do 3790 dodatnih pacijenata koji razviju neku vrstu raka koja je pozitivno povezana sa prekomernom telesnom težinom.
Razlog je taj što su gojaznost i višak masti zapaljenska stanja, pa proizvode hormone i zapaljenske proteine koji mogu podstaći rast tumora.
Prerađeno i crveno meso
Veza između prerađenog mesa i crvenog mesa sa rakom je dokazana.
Prerađeno meso je svako meso koje je dimljeno, fermentisano ili sadrži dodatnu so i nitrite radi poboljšanja ukusa. Utvrđeno je da je konzumacija ~50 grama prerađenog mesa dnevno povezana sa povećanjem rizika od kolorektalnog karcinoma za oko 20%.
Čak i ako tačan mehanizam nije jasan, čini se da je povezan sa dodatnim nitratima u prerađenom mesu i gvožđem koje je prirodno prisutno u crvenom mesu. Dakle, smanjite ili nemojte konzumirati prerađeno meso i ograničite unos crvenog mesa 2-3 puta mesečno, kako predlaže mediteranska ishrana.
Antioksidansi
Antioksidansi su nesumnjivo važni za prevenciju raka, jer pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije. Ali najveće pitanje je da li unos veće količine putem ishrane ili dijetetskih suplemenata dodatno smanjuje rizik.
Do sada istraživanja nisu došla do zaključka. Ali kako je njihova zaštita nesumnjiva, povećajte konzumaciju hrane bogate antioksidansima. Jednostavan način je uključivanje hrane, voća i povrća jarkih boja, kao što su tamnozelena, narandžasta, ljubičasta, žuta i crvena, kao što su spanać, šargarepa, crveni kupus i paradajz.
Glikemijski indeks
Ugljeni hidrati igraju ulogu u razvoju raka. Glikemijski indeks (GI) je mera koliko brzo se ugljeni hidrati pretvaraju u glukozu u krvi. Dijete sa visokim glikemijskim indeksom (GI) ili visokim glikemijskim indeksom (GL) koje hronično povećavaju postprandijalni nivo glukoze u krvi, mogu povećati rizik od raka.
Visok unos ugljenih hidrata iz hrane sa visokim GI povezan je sa povećanim rizikom od raka povezanog sa debelim crevom i dijabetesom. Nasuprot tome, konzumiranje hrane sa niskim glikemijskim indeksom, kao što su mahunarke, povrće bez skrobnih vlakana, voće i integralne žitarice, povezano je sa 67% manjim rizikom od raka dojke. Studija je takođe otkrila da je konzumiranje hrane sa većim glikemijskim opterećenjem povezano sa 88% većim rizikom od raka prostate.
Ishrana i način života
Iako su ishrana i gubitak težine ključni za prevenciju raka, kombinovanje dobre ishrane sa drugim zdravim navikama može dodatno smanjiti rizik.
Faktori rizika koji izgleda da su povezani sa rakom su pušenje, alkohol i vežbanje.
Iz tog razloga, ako želite da smanjite rizik od raka, obratite malo više pažnje na to šta jedete, kako živite i vežbate.
Borba.Info