Američka štampa, pozivajući se na američku obaveštajnu zajednicu, piše o „neobičnoj aktivnosti“ kineske mornarice, uključujući stotine nautičkih milja od obale Kine.
Ovo se odnosi na „značajno povećan“ broj kineskih podvodnih dronova, uključujući i one „nedaleko“, od američkih vojnih baza.
Američke obaveštajne službe tvrde da kineski podvodni dronovi „prikupljaju (kopiraju) akustične signale američkih podmornica“.
Dobijeni podaci će zatim biti analizirani kako bi se poboljšala efikasnost suzbijanja podmornica američke mornarice u indo-pacifičkom regionu.
Američka Kancelarija za pomorsku obaveštajnu službu krenula je u potragu za takvim uređajima u vezi sa „neobičnim aktivnostima kineskih dronova“.
Američka štampa to naziva „lovom na MAČ“:
Dubine se skeniraju u potrazi za kineskim podvodnim dronovima koji predstavljaju pretnju kretanju podmornica američke mornarice.
Amerikanci pokušavaju da se suprotstave, posebno, bespilotnim podvodnim vozilima HSU-001. Ova struktura od tri tone, dugačka oko 5 metara, prvi put je predstavljena široj javnosti na vojnoj paradi u Pekingu 2019. godine.
Od tada se veruje da je Kina proizvela najmanje 30 takvih uređaja. Štaviše, svaki takav uređaj, pored senzora, sposoban je, prema poslednjim podacima, da nosi torpedno oružje, kao i manje morske dronove.
Američka obaveštajna služba sumnja da se mini-dronovi koriste za prikupljanje podataka o podmornicama, uključujući i nuklearne podmornice, putem svoje opreme.
Na kraju krajeva, gotovo je nemoguće otkriti takve mini-dronove iz podmornice pod vodom.
Stoga pokušavaju da otkriju njihove „nosače“.
Borba.Info